ULAK, Önemli Bir Testi Daha Geçti

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 27 Mart’ta yayınladığı basın bülteni ile Dördüncü Nesil (4G/LTE) Haberleşme Teknolojileri (ULAK) Projesi kapsamında geliştirilen baz istasyonunun evrensel hizmet şebekesinde kullanımına yönelik önemli bir testin, İstanbul’da başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

NETAŞ’ın İstanbul Kurtlöy’de bulunan laboratuvarında, 15 Mart’ta gerçekleştirilen testi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, ASELSAN, NETAŞ  ve ARGELA ile baz istasyonunun ilk kullanıcıları olacak Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yetkilileri de gözlemledi. Test sırasında, ULAK Baz İstasyonu’nun evrensel hizmet kullanımı için mutlaka gerekli olan “telsiz erişim şebekesi paylaşımı” özelliği, tek bir kart üzerinden aynı anda üç operatöre birden hizmet sağlanarak denendi.

SSM tarafından yürütülen ULAK Projesi’nde, ASELSAN, ana yüklenici olarak uzak radyo birimini, ARGELA ve NETAŞ ise alt yüklenici olarak sırası ile yönetim yazılımları ve temel bant ünitesini geliştiriyor.

“Kaynak: http://www.savunmahaber.com/ulak-onemli-bir-testi-daha-gecti/