Uğur Nabi Yalçın: “Yapay Zeka Geliştirenlerin Bağımsız Denetime Tabi Tutulması Gerekir.”

4. E-safe Kişisel Verilerin Korunması Zirvesi 17 Haziran 2021 tarihinde Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. Hibrit olarak gerçekleştirilen etkinlikte alanında uzman 20 konuşmacı, 30 fiziki katılımcının yanında sosyal medya kanallarından canlı yayımlanarak birçok izleyici ile buluştu.

Etkinlikte açılış konuşmacısı olarak yer alan bir diğer isim Türk Telekom Hukuk ve Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Uğur Nabi Yalçın’dı. Kendisiyle yaptığımız röportajda dijitalleşme sürecini hukuk alanında da aynı hızla yaşamanın mümkün olması için hukukçuların “techno-lawyer” olarak kendilerini geliştirmeleri gerektiğinden bahsetti. Ayrıca uluslararası alanda yapay zeka destekli hukuk yazılımların görüldüğünü ve bu konuda Türkiye’nin de bu dönüşümde yer alma çabalarında iyi bir noktada olduğunu vurguladı. 

Yalçın, Şirketlerce geliştirilen teknolojilerinin Kişisel Verilerin Korunması alanında yapım aşamasında uyum süreci için öncelikle ETSİ gibi kuruluşlar tarafından standartların belirlenmesi ve bu standartlara uyumun, geliştirici dışında bağımsız denetçiler tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.

VİDEO: 28
BAŞLIK: Uğur Nabi Yalçın: “Yapay Zeka Geliştirenlerin Bağımsız Denetime Tabi Tutulması Gerekir.”
RÖPORTAJ: Uğur Nabi Yalçın – Türk Telekom Hukuk ve Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı
SUNUCU: Gonca Alanbay
ETKİNLİK: 4. e-Safe Kişisel Verilerin Korunması Zirvesi
TARİH: 17 Haziran 2021, Perşembe
YER: Kişisel Verilerin Korunması Kurumu – Ankara

Gonca Alanbay