Türksat, SOTM Anteni ile Uydu İletişim Sistemlerine Hareket Kabiliyeti Kazandırdı

Türksat, özgün olarak geliştirdiği SOTM (SATCOM On The Move / Hareket Hâlinde Uydu İletişimi)  çözümü ile sabit uydu iletişimi çözümlerine hareketlilik kazandırdı. Hem askeri hem de sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen SOTM anteni ile Türksat, sunduğu hizmetle ilgili donanımı da kendisi üreten bir firma konumuna yükseldi.

Kullanıcıların envanterinde yer alan platformlara hareket hâlinde de uydu iletişimi kabiliyeti kazandırılması konusundaki çalışmalarla Türksat’ın mevcut faaliyetlerine bir yenisi daha eklenerek SOTM anten üretimi başlamış oldu.

SOTM donanımının ilk sürümü, deniz platformlarına özel olarak geliştirildi. Bu platformlarda, Türksat’ın bir sonraki hedefi ise sivil kullanıcılara ulaşmak olarak belirlendi. SOTM donanımında, sivil kullanıcılara fiyat ve kullanım avantajı sağlayacak şekilde değişiklikler yapılacak.

SOTM antenin kara araçları için olan ilk örneği ise askeri araçlara yönelik olarak 2019 ilk çeyreğinde üretildi. Bu sürümün, 2019 yılında tamamlanması planlanıyor.

Türksat’ın hedefinde, hava araçlarının uydu antenleri de bulunuyor. Bu çalışmaların, sertifikasyon gibi etmenler nedeniyle daha uzun vadede gerçekleşmesi bekleniyor.

SOTM Anteni, Stratejik Kabiliyet Kazandırıyor

Türksat, SOTM anteninin ürün yelpazesine katılması ile birlikte, uydu sinyalini, uydu ağ sistemini ve anteni (donanımı) sağlayan firma konumuna geliyor. Bu üç bileşeni de Türksat’ın yönetiyor olması, özellikle kamu ve askeri kullanıcılar için çok kritik kabiliyetleri de beraberinde getiriyor. Tüm bileşenler Türksat imzasını taşıdığı için, bant genişliği en verimli şekilde kullanılabiliyor. Gerektiğinde, örneğin acil durumlarda, bant genişliği arttırılabiliyor. İletişimin tüm güvenliği ise Türksat garantisi altına alınmış oluyor.

Türksat’ın uydu ağının yeni uydularla genişlemesi, SOTM anteninin kullanılabildiği coğrafyayı da genişletecek. Türksat haberleşme uydularının kapsamadığı bölgelerde, diğer uydu operatörleri ile yapılacak anlaşmalarla SOTM anteni üzerinden başka uydu altyapıları ile roaming altyapısının kurulması da planlar arasında yer alıyor.

İhtiyaçlara Özel Tasarım ve Üretim

Türksat, SOTM antenini yurt içi imkânlardan azami yararlanarak herhangi bir yetenek tekrarına yol açmadan tasarladı. Projenin idari ve teknik yönetimi, Türksat ekibi tarafından gerçekleştirildi. Türksat, sistemin tasarımı konusunda, TURASİS firması ile iş birliği yaptı. Üretim süreci de yine yerli firmalarca gerçekleştirildi. Tüm süreç boyunca, ihtiyaç sahibi Sahil Güvenlik Komutanlığı ekibi ile de yakın bir iş birliği sağlandı.

Tasarım ve geliştirme süreci, proje ekibi için çeşitli bilinmezleri barındırıyordu. 2016 yılının sonunda çalışmalara başlayan ekip, yaklaşık 1,5 yıl süren testler ve bunların geribildirimleriyle çeşitli tasarım değişikliklerini de içeren bir sürecin sonunda, kalifikasyon testlerini tamamladı ve akabinde teslimatlara başlandı. 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirilen Global SatShow etkinliğinde de bu sistem üzerinden canlı yayın yapıldı.

Kısa zamanda kullanıma giren Türksat SOTM anteni, ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra benzer çözümlerin üçte biri oranındaki fiyat etiketi ile düşük maliyet hedefini de sağlıyor.

SOTM donanımının tasarımda sağlanan %100 yerliliğin yanı sıra Türkiye’de henüz üretilmeyen alt bileşenler dışında, yüksek bir yerlilik rakamına ulaşıldı.

Türksat’ın SOTM gündeminde, ihracat da var. Özellikle Türksat 5B haberleşme uydusunun devreye girmesi ile SOTM anteninin hitap ettiği pazarlar daha da genişleyecek. SOTM anteninin fiyat avantajı, yurt dışı pazarlarda, Türksat’ı bir adım öne çıkartacak. Türk tersanelerinin yurt dışına ihraç ettikleri deniz platformları da SOTM antenine, dolaylı ihracatın kapısını açacak.

Türksat, uydu operatörü kimliği ile katılım sağladığı fuarlarda, kendi üretimi olan SOTM antenini de tanıtmaya başladı. SOTM anten ile sunulan hizmetlerle birlikte, Türksat’ın savunma ve havacılık alanındaki faaliyetleri de artacak.

SOTM Anteninin Teknik Özellikleri

SOTM anteni, Türksat’ın sunduğu uydu iletişim hizmetleri doğrultusunda, Ka-Bantta çalışıyor. Fiber ve GSM altyapılarının olmadığı yerlerde, ekonomik ve %99,5 oranında kesintisiz iletişim sağlayan SOTM anteni, karada ve denizde, uydudan internet bağlantısı sağlıyor. Hareket hâlindeyken Ka-Bant üzerinden, 6 mbps (upload) / 25 mbps (download) hızında internet bağlantısı sağlayan sistem, fiziki karasal sınırlar içinde ve Türkiye kıyılarında kullanılıyor.

Türksat 5B haberleşme uydusu uzaya gönderildikten sonra ise yine Ka-Bant üzerinden; Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Akdeniz kapsama alanlarında internet hizmeti verilmesi hedefleniyor.

“Kaynak: http://www.savunmahaber.com/turksat-sotm-anteni-ile-uydu-iletisim-sistemlerine-hareket-kabiliyeti-kazandirdi/