Türksat 5A ve Türksat 5B Uyduları için Geri Sayım Sürüyor

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) stratejik partnerliğinde, EMEA Satellite Operators Association-EMEA Uydu Operatörleri Birliği (ESOA) ev sahipliğinde düzenlenen 3. Global Satshow, Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan (sağ 3), TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen (sağda), TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül (sağ 2), Airbus Savunma ve Uzay Sistemleri Fransa Başkanı Nicolas Chamussy (sol 2) ve Uzay Sistemleri İngiltere Direktörü Colin Paynter (solda) 3. Global SatShow'a katılarak, Türksat 5A ve 5B uydularının ihalesini kazanan Airbus ile TÜRKSAT AŞ arasında gerçekleştirilen sözleşmeyi imzaladılar. ( Elif Öztürk - Anadolu Ajansı )

Türksat-5A & Türksat-5B uyduları için Türksat teknik ve idari komisyonlar tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, mali ve yerli katkı bakımından en iyi teklifi veren çok uluslu Airbus Defence and Space (Airbus D&S) firması ile imzalanan anlaşma kapsamında çalışmalar ilerliyor. Uyduların fırlatma ve sigortası dâhil olarak imzalanan tedarik sözleşmesi kapsamında, proje 1 Kasım 2017 tarihi itibari ile resmi olarak başladı. Proje başlangıç (kick-off) toplantısı ise 12 Aralık 2017 tarihinde yapıldı.

Türksat-5A ve Türksat-5B uydularının tasarım, üretim ve testleri, Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere’de bulunan tesislerinde gerçekleştiriliyor. Uyduların haberleşme modülü, İngiltere’de Portsmouth şehrinde; yapısal ve itki sistemlerin dâhil olduğu platform modülü ise yine İngiltere’de Stevenage şehrinde üretiliyor. Bu iki modül, Fransa’nın Toulouse şehrine getirilip birleştirildikten sonra, uydu sistem seviyesi çevresel testler gerçekleştirilecek.

Daha önceki uydularımızda, uydularımızın fırlatıcı roketinden ayrıldıktan sonra yörüngesine yerleştirilmesi için kimyasal itki sistemi kullanılmıştı. Türksat-5A ve Türksat-5B uydularımızda ise bu süreç de dâhil olmak üzere, yörünge manevraları için elektrikli itki sistemi kullanılacak. Bu sayede Türksat-5A ve Türksat-5B uydularımızda, önemli miktarda yakıt kütlesi kazanımı sağlanarak fırlatma maliyetleri düşürüldü ve ayrıca uydularımızın manevra ömürleri arttırıldı.

Halihazırda, Türksat 5A uydusunun ön tasarım gözden geçirme (PDR) fazı ve kritik gözden geçirme (CDR) fazları tamamlanarak ekipman testlerine başlandı. Türksat 5A uydusunun uydu seviyesi çevresel testlerine ise 2019 yılı son çeyreğinde, Fransa’nın Toulouse kentinde başlanılması planlanıyor.

Türksat 5B uydusunun ise ön tasarım gözden geçirme (PDR) fazı tamamlanmış olup kritik gözden geçirme (CDR) çalışmaları halen devam ediyor.

Türksat-5A ve Türksat-5B uydularımızın fırlatılması için, Space X firması ile anlaşmaya varıldı. Uydular, Space X firmasının Falcon 9 roketi ise farklı tarihlerde uzaya gönderilecek.

Türksat-5A uydusunun 2020 yılı içerisinde; Türksat-5B uydusunun ise 2021 yılında uzaya fırlatılarak yörüngelerine yerleştirilmeleri planlanıyor. Uydular, Airbus D&S firması tarafından, uzayda belirlenen yörüngelerde Türksat’a teslim edilecek.

Türksat Mühendisleri, Teknoloji Transfer Eğitim Programı’nı Tamamladı

Türksat 5A ve 5B uydu projeleri kapsamında, Türksat mühendislerinin eğitimine yönelik olarak, 2 Temmuz 2018 tarihinde başlayan Teknoloji Transfer Eğitim Programı tamamlandı. 12 Türksat mühendisinden oluşan Teknoloji Transfer Ekibi, Fransa’nın Toulouse şehrinde, Airbus ve IAS tarafından, teorik ve pratik olarak 4 ayrı başlıkta verilen “İşbaşı Sertifikalı Eğitimleri” başarıyla tamamlayarak eğitim programından mezun oldular. Eğitim programını tamamlayan mühendislerin, Türksat 6A Milli Haberleşme Uydu projesine katkı sunması planlanıyor.

“Kaynak: http://www.savunmahaber.com/turksat-5a-ve-turksat-5b-uydulari-icin-geri-sayim-suruyor/