Süleyman Yılmaz: “Veri İhlallerinde, Sosyal Medya Şirketlerinin Temsilciliklerinin Olması Önemli”

4. E-safe Kişisel Verilerin Korunması Zirvesi 17 Haziran 2021 tarihinde Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. Hibrit olarak gerçekleştirilen etkinlikte alanında uzman 20 konuşmacı, 30 fiziki katılımcının yanında sosyal medya kanallarından canlı yayımlanarak bir çok izleyici ile buluştu.

“Sosyal Medya Şirketlerinin KVKK Yükümlülükleri” sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Süleyman YILMAZ ile yaptığımız röportajda Sosyal Medya Kuruluşlarının güncel durumu hakkında merak ettiklerimizi sorduk. Yılmaz, sosyal medya üzerinden yapılan Kişisel Veri İhlallerinin en çok bu sitelere üye olurken toplanan kişisel verilerin herkese açık olarak paylaşılması nedeniyle olduğunu belirtti.

Whatsapp kullanıcı sözleşmesi tartışmaları hakkında yaptığı yorumda ise, Kullanıcı sözleşmesinde yer alan bazı kişisel veri aktarılması hakkında açık rıza verilmesinin şarta bağlandığını; bu şekilde alınmış açık rızaların da hukuka uygun olmadığını söyledi. Aynı zamanda bu tür büyük sosyal medya şirketlerinin ihlaller sebebiyle iletişime geçilmesinde büyük sorunlar yaşandığını, bu nedenle temsilcilik veya şube açılmasının yetkili kamu kurum ve kuruluşlarının muhatap bulması açısından önemli olduğundan bahsetti.

VİDEO: 35
BAŞLIK: Süleyman Yılmaz: “Veri İhlallerinde, Sosyal Medya Şirketlerinin Temsilciliklerinin Olması Önemli”
RÖPORTAJ: Doç. Dr. Süleyman Yılmaz – Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi
SUNUCU: Gonca Alanbay
ETKİNLİK: 4. e-Safe Kişisel Verilerin Korunması Zirvesi
TARİH: 17 Haziran 2021, Perşembe
YER: Kişisel Verilerin Korunması Kurumu – Ankara

Gonca Alanbay