Reaction Engines ve Rolls-Royce’tan Yeni Stratejik Ortaklık Anlaşması

Reaction Engines Ltd ve Rolls-Royce plc yüksek hızlı uçak tahrik sistemleri geliştirmek için yeni bir stratejik ortaklık anlaşmasına imza attıklarını duyurdu. Bu anlaşma sayesinde sivil ve savunma havacılıkta gaz türbinli motorlar ve hibrit-elektrikli sistemler, Reaction Engines’in termal yönetim teknolojisinin uygulama alanlarını keşfedecek.

Rolls-Royce Küresel Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Mark Thompson, “Son iki yıldır Reaction Engines ile yakın iş birliği içinde çalışıyor ve yüksek Mach sistemlerinin savunma uygulamalarındaki potansiyelini değerlendiriyorduk. Bugün bu ilişkimizin daha da güçlendiğini görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu ortaklık, Boom Supersonic ve Virgin Galactic ile birlikte kısa süre önce yaptığımız duyuruların devamı niteliğinde” dedi.

Thompson sözlerine, “Reaction Engines’in termal yönetim konusundaki becerileri, Rolls-Royce’un mevcut teknoloji ve kabiliyetleri ile birleşerek süpersonik ve hipersonik havacılıktaki fırsatları keşfetmemize temel oluşturacak. Uzun yıllara dayanan yenilikçilik yaklaşımımız temelinde, Reaction Engines teknolojisinin Rolls-Royce’un havacılık gaz türbinlerinde kullanımını ve gelecekteki hibrit-elektrikli tahrik sistemlerinde muhtemel uygulamasını da keşfedeceğiz. Zira uçmayı daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyoruz” diyerek devam etti.

Bunlara ek olarak, Rolls-Royce, geniş bir finansman dizisinin bir parçası olarak Reaction Engines’e daha fazla yatırım yapıyor. İki şirket, yüksek Mach gelişmiş tahrik sistemleri ile ilgili tasarım çalışmaları, araştırma, geliştirme, analiz ve deneyleri üstlenerek İngiltere Savunma Bakanlığı ihalesinin ilk aşaması da dahil olmak üzere 2018’den bu yana birlikte çalışıyor.

Reaction Engines CEO’su Mark Thomas konu ile ilgili şunları söyledi: “Teknolojik ticarileşme planlarımız için önemli bir adım olarak ön plana çıkan bu stratejik ortaklık, yeni nesil motorlarda Reaction Engines teknolojisi için pazara sunulmaya hazır uygulamaları geliştirmeye odaklanıyor. Tescilli ısı eşanjörü teknolojimiz, son derece düşük ağırlığı ve kompakt boyutuyla inanılmaz ısı aktarımı kabiliyetleri sunuyor. Güç sistemlerinde dünya lideri olan Rolls-Royce ile uluslararası iş birliğimizi güçlendirmeyi ve uçak motorlarının performansını artıracak, yüksek hızlı, süpersonik ve hipersonik uçuşlara olanak tanıyacak yenilikçi teknolojiler aracılığıyla daha sürdürülebilir bir havacılığa geçişi destekleyecek uygulamaları hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, gezegenimizin temel enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere en temiz, en emniyetli ve en rekabetçi çözümleri beraberinde getiren gelişmiş teknolojilerin öncü üreticisidir.
  2. Rolls-Royce’un 150’den fazla ülkede müşterileri bulunmaktadır. Bu müşteriler arasında 400’ün üzerinde havayolu ve leasing müşterisi, 160 silahlı kuvvetler, 70 donanma dâhil olmak üzere 5.000’in üzerinde enerji ve nükleer müşterisi yer almaktadır.
  3. 2019 yılı ekonomik kârı 15,45 milyar sterlindir. Bu tutarın yaklaşık yarısı, satış sonrası hizmetlerden elde edilmiştir.
  4. Rolls-Royce 2019’da AR-GE çalışmalarına 1,46 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Ayrıca Rolls-Royce, mühendislerini bilimsel araştırmanın öncüsü kılan 29 farklı Üniversite Teknoloji Merkezinden oluşan küresel bir ağı desteklemektedir.