Ömer Çıtak: Pandemi Kötü Niyetli Hacker’lar için Bir Nimet Haline Geldi, Siber Saldırılar Arttı

25 Mart 2021 tarihinde Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda (BTK), “Türkiye’nin Siber Güvenlik Yol Haritası 2.0” teması ile gerçekleştirilen 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan açılış konuşmasını yaptı.

StrixEye Kurucusu Ömer Çıtak, zirvenin birinci bölümünde “Organik Siber Güvenlik Ağı” başlıklı bir sunum yaptı. Çıtak, yapmış olduğu sunumda, tüm gerçek ve tüzel kişilerin katıldığı saldırı, saldırgan, kaynak ve zafiyetlerin paylaşıldığı bir organik siber ağından bahsetti. Bu ağ ile proaktif savunmanın yani saldırı daha gerçekleşmeden, saldırının tespit edilerek savunma yapılabilmesinin ve siber caydırıcılığın sağlanmasının bu ağın faydaları arasında olduğu belirtti.

Sunumundan sonra kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda Çıtak, siyah şapkalı hacker’larının saldırılarının önlenmesi için tek bir şey değil birçok şey yapılması gerektiğine bunların bile kesin çözüm olmadığına sadece caydırıcı olduğuna değindi ve organik siber güvenlik ağının bir hayalden öteye geçerek gerçekleşmesini istediğini söyledi. Pandemiyle ilgili artan kötü niyetli siber saldırılara da dikkat çeken Çıtak, siyah şapkalı hacker’ların diğer insanların evde oturuşunu yeni senaryolar doğurmak için kullandığını aktardı.

VİDEO: 12
BAŞLIK: Ömer Çıtak: Pandemi Kötü Niyetli Hacker’lar için Bir Nimet Haline Geldi, Siber Saldırılar Arttı
RÖPORTAJ: Ömer Çıtak – StrixEye Kurucusu
SUNUCU: Buse İlte
ETKİNLİK: 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 25 Mart 2021, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara

Buse İlte