Metaverse kendi kurallarını getirecek

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) destekleriyle 17 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da KVKK Binası’nda bu yıl 5’incisi düzenlenen e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan Avukat Özgür Eralp, metaverse’ün kişisel verilerin korunmasını ne yönde etkilediğini anlattı.

Mevcut hukuk sistemi ile metaverse’ü yorumlamanın ve uygulamalarını ona göre denetlemenin, kontrol etmenin, yargılamanın çok mümkün olmadığını belirten Avukat Özgür Eralp, “Metaverse kendi kurallarını getirecek. Kendi yargı sistemini getirecek” dedi.

Şuan da kişisel verilerin korunmasıyla alakalı aydınlatma, açık rıza, belli politikaların oluşturulması ve belli denetimlerin yapılması gibi kavramların söz konusu olduğunu dile getiren Eralp, “Ama metaverse kendine ait ayrı bir evren olacağı için onun kendi kuralları olacak. Burada tamamen dijital ortamda kendilerinin oluşturmuş olduğu verileri kendileri denetleyecekler. Çünkü verilerin silinmesi, yok edilmesi hepsi metaverse içerisinde gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

VİDEO: 117
BAŞLIK: Metaverse Kendi Kurallarını Getirecek
KONUŞMACI: Özgür Eralp – Avukat

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE