Meta, metaverse’ün yeni versiyonunu inşa ediyor

VR platformu büyümek konusunda zorluklarla mücadele ederken Meta, metaverse dünyasının yeni versiyonunu inşa ediyor. Şirket, Horizon Worlds için artık çok daha fazla içerik ve oyun yapmaya yoğunlaşacak.

Meta, sosyal platformu büyük bir kitleye ulaşmak konusunda zorluk yaşarken Horizon Worlds sanal gerçeklik dünyasını daha fazla video oyunu içerecek şekilde elden geçirmeyi amaçlıyor. İnsanların avatar yaratabileceği ve diğer oyuncularla birlikte etkileşime geçebileceği ücretsiz sanal gerçeklik sosyal ağı olan Horizon Worlds, şirketin Reality Labs birimine bugüne kadar onlarca milyar dolar zarar verdi.

Metaverse’de yeniliğe gidiliyor

Meta’nın Metaverse Başkan Yardımcısı Vishal Shah, Horizon Worlds’ü daha cazip bir hale dönüştürmek için Meta’nın artık birinci taraf sanal gerçeklik oyunları yapmak için yoğunlaştığı Ouro Interactive isimli bir şirket içi stüdyosu olduğunu aktardı. Stüdyonun ilk VR oyunu olan Super Rumble isimli nişancı oyunu da geçtiğimiz gün piyasaya sunuldu ve Horizon Worlds üzerine kurulan diğer VR oyunlarından daha iyi grafikler ve doğruluk içerdiği belirtildi.

Shah, bu video oyununun aynı zamanda Meta’nın Horizon Worlds’ün mobil versiyonunu piyasaya çıkardığında test etmeyi amaçladığı ilk VR video oyunlarının arasında yer alacağını bildirdi.

Horizon Worlds için kritik adımlar atılıyor

Meta yeni Horizon Worlds’ü kurdukça daha fazla video oyununun piyasaya sürüleceğini belirten Shah, Meta’nın VR platformunun altyapısını da daha yüksek kalitede ve daha karmaşık oyunları destekleyecek ve üçüncü taraf geliştiriciler için daha fazla araç sağlayabilecek şekilde yenileneceği çalışmalara devam edildiğini belirtti. Ayrıca Meta, Horizon Worlds’ün mobil versiyonunu yayınladığı zaman, platformun akıllı telefonlar ile firmanın Quest VR başlıkları arasında bir köprü görevi görmesini hedefliyor.

Horizon Worlds’ün yenilenmesi, firmanın Reality Labs birimlerine 276 milyon dolar gelir getirirken 3,7 milyar dolar işletme zararı kaydedildiğini gösteren bilgi Meta’nın son kazanç raporu esnasında geldi. Reality Labs birimi 2022’nin başından bu zamana 21 milyar doların üzerinde kayıp yaşadı. 2020 yılında kurulmuş olan birimin toplam zararının 40 milyar doların üstünde olduğu düşünülüyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE