Kaspersky, Kuril Adaları’nın Hassas Ekosistemini Korumak ve Bölge Hakkında Farkındalık Oluşturmak İçin Hazırladığı “Kuril Adaları’ndan Sevgilerle” Adlı Belgeseli Yayınladı

Prestijli belgesel festivallerinde gösterilen ve üç ödül kazanan belgesel, Tomorrow Unlocked üzerinden çevrim içi olarak yayınlandı.

İzleyicileri dünyanın en az ziyaret edilen yerlerinden biri olan Kuril Adaları’na götüren “Kuril Adaları’ndan Sevgilerle” adlı belgesel Tomorrow Unlocked üzerinde bugün yayınlanmaya başladı. Belgeselde, ünlü maceracılardan oluşan bir ekip doğayı korumada veri ve teknolojinin rolünü keşfediyor. Çevrim içi galayla birlikte, Kuril Adaları’ndan daha fazla veri toplanması ve hassas ve muhteşem ekosistemi korumak amacıyla bölgede uzun vadeli koruma planları yapılabilmesi için bir bağış kampanyası da başlatıldı. Film Kuril bölgesindeki deniz memelilerini 30 yıldan fazla süredir inceleyen Rus bilim adamı Vladimir Burkanov’un çalışmalarına odaklanıyor.

Volkanik Kuril Adaları gezegenimizin en uzak ve erişilmez yerlerinden biri. Rusya ve Japonya arasında yer alan takımadaların büyük bir kısmı korumasız durumda. Eugene Kaspersky, bu büyülü yer hakkında farkındalık oluşturmak için Temmuz 2019’da bir keşif yolculuğuna çıkmıştı. Keşif yolculuğu için hazırlıklar 2017’de ünlü belgesel yapımcısı Renan Öztürk ve yapımcı Povel Torudd’un çevreciler, film yapımcıları ve fotoğrafçılardan meydana gelen bir ekip kurmasıyla başladı. Yönetmen ve yapımcı Taylor Rees, fotoğrafçılar Chris Burkard, Ted Hesser ve Ryan Hill, bilim iletişimcileri Jeff Kerby ve Rishi Sugla, Eugune Kasperky’nin kiraladığı tekneyle Kuril Adaları’na doğru 12 günlük bir yolculuğa çıktı. Ekip heyecan verici ve etkileyici bir doğa macerası çekme umuduyla yol aldı. Ekibe son olarak, planlananın dışında deniz biyoloğu Dr. Vladimir Burkanov da katıldı. Planlarda olmayan bu fırsat yalnızca yolculuğa değil çekilecek filmin anlatımına da büyük katkı sağladı.

20’den fazla yüksek teknolojili kamera ve bir o kadar da drone kullanılarak yapılan çekimlerin ardından ortaya çıkan proje, daha önce bilinmeyen benzersiz ve tehlike altında bir ekosistemin buraya hayatını adayan bir adamın inanılmaz çabalarıyla nasıl korunduğunu gözler önüne serdi. Film, Kaspersky’nin çevrim içi teknoloji kültürü dergisi Tomorrow Unlocked üzerinden izlenebiliyor.

Kuril Adaları’ndan Sevgilerle (From Kurils With Love); hızlı çekim kameralar, Steller deniz aslanları ve kuzey kürklü foklarının sağlık durumlarını takip etmek için çeşitli izleme ekipmanları gibi gereçlerin kullanıldığı teknoloji odağı kuvvetli bir yapım. İncelenen türlerden kuzey kürklü foklarının sayısının son yıllarda %80 azaldığı tahmin ediliyor. Ekip Burkanov’un kılavuzluğunda Kuril Adaları’nın ekosistemi, iklimi ve Pasifik Kıyıları’ndaki son vahşi yerlerden biri olarak üstlendiği rol hakkında bilgiler edindi. Bunun sonucunda tüm ekip bölgeyi korumak ve farkındalık oluşturmak için yeni çalışmalar yürütmeye karar verdi. Kuril Adaları’ndan Sevgilerle ayrıca adadaki Steller deniz aslanı nüfusunu önemli ölçüde etkileyen 2019 Rayoke volkan patlamasının sonuçlarını da gösteriyor. Keşif ekibi görünen yaşam türlerinin çoğunu ortadan kaldıran dev patlamadan birkaç hafta sonra bölgeye ulaşan ilk medya ekibi oldu.

Belgeselin yönetmeni Taylor Rees, “Bu projeye dahil olduğum andan beri, ciddi eğitici etki yapma potansiyeli olan amaç odaklı bir macera hikayesi yapmayı istiyordum. İzleyicilere birinci sınıf görüntüler sunmanın yanı sıra durumu bilimsel olarak da açıklamamız gerekiyordu. Dünyanın en büyük doğa koruma kahramanlarından biri olan Dr. Vladimir Burkanov’u takip etme fırsatını yakalayacağımız aklımın ucundan geçmezdi. Dr. Burkanov, kişisel bir yolculuk hikayesine dönüşen Kuril Adaları’ndan Sevgilerle’de ana karakter oldu.” dedi.

Görüntü yönetmeni ve yapımcı Renan Öztürk, “Kuril Adaları’nın güzelliğini yakalayabilmek için çok çeşitli kamera ekipmanları getirdik. Benzer teknolojilerin, Dr. Burkanov tarafından bölgedeki deniz memelilerini takip etmek için kullanıldığını görmek bizim için aydınlatıcı oldu.” diye ekledi.

İzleyiciler, zamana karşı yarışarak yapılan bu iki haftalık yolculuğun sonunda ortaya çıkan ana belgeseli ve iki adet kamera arkası kısa filmlerini izleyebilecek. Kuril Adaları’ndan Sevgilerle belgeseli, efsanevi Kuril Adaları’nın hikayesini insan ve bilim odaklı bir şekilde anlatıyor. Takımadaların eşsiz ve hassas güzelliği ve bölgenin karşı karşıya kaldığı önemli ekolojik sorunlar gözler önüne seriliyor. Kamera arkası görüntülerin yer aldığı “Drone’ların Yükselişi” (The Rise of the Drones), Kuril Adaları gibi ulaşması zor fakat eşsiz yerler hakkında insanlara bilgi sunmak için teknolojinin ve verinin üstlendiği rolü ele alıyor. Bir diğer kamera arkası film olan “Tek Amaç” (One Part Purpose) ise Kaspersky’nin bu yolculuğa neden destek verdiğini ve projenin nasıl bir amaca evrildiğini gösteriyor. Bu filmde Eugene Kaspersky bölgeye olan tutkusunu ve ileriye dönük koruma planlarını anlatıyor.

Kaspersky CEO’su Eugene Kaspersky, “Çocukken ilk duyduğumdan beri Kuril Adaları’na gitmek istiyordum. Kuril Adaları’ndan Sevgilerle belgeseli için yaptığımız yolculuk benim bölgeye ikinci gidişimdi ve yine hayal kırıklığına uğramadım. Şansımıza hava durumu tam istediğimiz gibiydi. Bir belgesel çekeceğimiz için bu bizi oldukça rahatlattı. Bildiğim ve sevdiğim Kuril Adaları’nı bu belgeselle dünyanın geri kalanına göstereceğimiz için inanılmaz derecede heyecanlıyım.” şeklinde konuştu.

Ana belgesel aralarında Heartland Film Festivali, Mountain Film Festivali, Wildlife Conservation Film Festivali, Washington DC Environmental Film Festivali ve Yale Environmental Film Festivali’nin de bulunduğu 18 önemli uluslararası belgesel festivalinde “Resmi Seçim” oldu. Belgesel bugüne kadar üç ödüle de layık görüldü.

Belgeselin çevrim içi galasında, Dr. Burkanov ve keşif ekibinin üyeleri tarafından düzenlenen bir bağış kampanyası da düzenlenecek. Toplanan gelirle geleceğe dair tahminler yapmaya ve politikalar belirlemeye yardımcı olacak sağlam veriler toplanması hedefleniyor. Bu projeler bölgenin ekosistemini nesiller boyunca sağlıklı tutmak için bir koruma planı yapılmasının önünü açacak. Tüm bağışlar bu amaç için özellikle kurulan Kuril Adaları Araştırma ve Koruma Girişimi’ne (KIRCI) aktarılacak.

Dr. Vladimir Burkanov, “Hayatımın büyük bir kısmını Kuril Adaları’nın ekosistemini anlamaya ve gelecek nesiller için korumaya adadım. Bunun için ilk adım teknoloji ve güvenilir veri olsa da ikinci adımı farkındalık oluşturuyor. İnsanların görüp bir şeyler hissetmesini sağladığınızda onların önemsemesini de sağlamış oluyorsunuz. Belgeselin dünyaya bu büyülü yeri tanıtmasını ve şans eseri dahil olduğum bu projenin internet üzerinde daha fazla kişiye ulaşmasını umuyorum. Umarım herkes, kurduğumuz kâr amacı gütmeyen kuruluş üzerinden Kuril Adaları’nın geleceğini korumayı en az benim kadar ister.” dedi.

Kaspersky Marka Aktivasyon Stüdyosu Direktörü ve belgeselin yapımcılarından Povel Torudd, “Kuril Adaları’ndan Sevgilerle projesi Kaspersky ile dünyanın en önde gelen belgesel yapımcıları ve manzara fotoğrafçılarını bir araya getiren gerçek bir hikaye. Bu çalışmayla sanal dünya kadar aralarındaki sınır giderek azalan gerçek dünyayı da korumaya önem veren bir marka olduğumuzu göstermek istedik. Dünyanın en az bilinen fakat en etkileyici ve ne yazık ki en hassas ekosistemlerinden biri hakkında farkındalık oluşturma fırsatı elde edince bunu değerlendirdik. Eugene Kaspersky’nin en başından bu yana verdiği kişisel destek bu projenin başlamasına büyük katkı sağladı. Ekip üyelerinin tutkusu ve iyi niyetiyle bu proje hayata geçti. Eminim hepimiz sonuçlardan gurur duyuyoruz. Özellikle de projeye kattığımız bağış kampanyası da buna destek veriyor.” dedi.

Tomorrow Unlocked, Kaspersky tarafından hazırlanan bir çevrim içi teknoloji kültürü dergi ve film yapım merkezidir. Daha iyi bir gelecek için teknolojinin sunduğu imkanların anlattığı platformda makaleler, belgeseller ve kısa bilgiler yer alıyor.