IBM Çözüm Ortakları PartnerWorld Programı Yeniden Tasarlandı

IBM (NYSE: IBMThink Digital konferansında çözüm ortaklarına, kendilerini başarıya götürecek yolda desteklemek adına bir dizi esneklik sunan yeniden tasarlanmış programı olan PartnerWorld programını duyurdu. PartnerWorld programı; IBM’in çözüm ortaklarının IBM Cloud ile uygulamalar oluşturması, kod geliştirmesi, katma değerli çözümlerini entegre etmesi veya hizmetler sağlaması için kısa ve net yaklaşımlar içeriyor.

PartnerWorld, program çerçevesini üç farklı uzmanlık adımını içerecek şekilde genişletiyor: Geliştirme, Hizmet ve Satış. Her bir uzmanlık dalı, çözüm ortaklarının işine yarar sağlayacak avantajları daha hızlı hayata geçirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış. IBM, mevcut satış rotasına geliştirme ve hizmeti de ekleyerek bulut platformlarının benimsenmesiyle şekillenen bir pazarda, daha iyi rekabet etmek için modellerini değiştiren ve genişleten çözüm ortakları arasında yükselen akıma ayak uyduruyor.


IBM; Red Hat ve IBM Cloud Pak çözümleri dahil olmak üzere IBM Cloud ile Systems portföyünü giderek geliştirirken, müşteriler de BT çevikliğini artırmalarına ve IBM’in kritik altyapıları (Z, Power ve Storage Systems) üzerindeki kritik uygulamalarının entegrasyonu için çözüm ortaklarına yöneliyor.

Bu seneki PartnerWorld konferansı kapsamında, Türkiye’den Bulutistan, sunduğu hizmetlerle IBM’in bütün dünyada yaratıcı çözümler sunan çözüm ortaklarına verdiği en prestijli ödüllerden biri olan IBM Beacon ödülünü kazandı. Bulutistan da IBM Power9 ve IBM Storage ürün ailesiyle oluşturduğu özel bulut platformu üzerinden müşterilerine sağladığı yönetilen SAP S4HANA hizmeti çözümüyle bu prestijli ödülü almaya hak kazandı.


IBM Çözüm Ortağı Ekosistemi Genel Müdürü David La Rose konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Dünya, yalnızca birkaç ay öncesine kıyasla çok farklı bir yer gibi görünüyor ve mevcut iş ortamımız iş modeli esnekliğine doğru olan eğilimi daha da artırdı. Bu dönemde, çözüm ortaklarımız bulut iş modellerini uyarlamaya ve yeni zorluklarla karşı karşıya olan müşterilere hizmet sunmak için dijital becerilerini güçlendirmeye devam ediyor. Müşterilerin bu zorlukları aşmasına yardımcı olunması söz konusu olduğunda, çözüm ortaklarımızın başarısı, uyum sağlama, yeteneklerine ve uzmanlıklarına bugüne kadar olduğundan çok daha fazla bağlı hale geldi. Müşterilerin bu belirsiz zamanlarda sorunları çözmek için yeni yollar keşfetmelerinde IBM’in açık, hibrit bulut yaklaşımının tercih sebebi olacağına inanıyoruz.”


Büyüme, inovasyon ve değer birlikte yaratılıyor

IBM, buluta geçiş konusunda ortaya çıkan önemli pazar fırsatını değerlendirmeyi ve çözüm ortaklarının müşteriler için değer üretirken, aynı zamanda yeni gelir modelleri geliştirmesine yardımcı olmayı hedefliyor. IBM ve çözüm ortaklarının birlikte odaklanacağı konular şu şekilde:

  • Bulut ve Systems alanlarında müşteriye değer sağlayan çözüm ortaklarını ödüllendiren yeni bir teşvik yapısıyla kârlı büyümenin desteklenmesi.
  • Belirtilen bu üç PartnerWorld rotasına uyarlanan yetkinlikler aracılığıyla inovasyon sağlanması, çözüm ortaklarının teknik uzmanlıklarını derinleştirmesine yardımcı olunması ve işletmeleri bakımından en fazla önem taşıyan sektörlerde ve iş yüklerinde müşteri başarısı elde edilmesi.
  • Çözüm ortaklarının IBM Cloud üzerinde çözümleri hızlı bir şekilde öğrenmesine, geliştirmesine ve test etmesine olanak sağlanması için bulut ve kognitif çözümlerini birleştiren yeni IBM Çözüm Ortağı Paketleri aracılığıyla değer sunulması.
  • PartnerWorld programına dahil olabilmek ve/veya programda kalabilmek için koşulların esnetilmesi
  • Hizmet Olarak Sunulan Yazılım (SaaS) kaynaklarının 90 gün boyunca ücretsiz olarak sunulması
  • Onaylanmış dijital ortak pazarlama aktivitelerine ilişkin maliyetlerin yüzde 100’ünün geri ödenmesi[1]
  • Çözüm ortaklarının dijital pazarlamaya geçmesine yardımcı olmak amacıyla ücretsiz bir My Digital Marketing (Dijital Pazarlamam) platformunun kullanıma sunulması

Pazardan alınan geri bildirimler yansıtılıyor

Programdaki değişiklikler, en son sektör araştırmalarını ve IBM çözüm ortaklarının geri bildirimlerini yansıtıyor:


IDC’nin PartnerWorld programı çerçevesinin çözüm ortaklarına, pazarda başarılı olmak için ihtiyaç duydukları esnekliği sunduğuna inanan IDC Program Başkan Yardımcısı Steve White sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar yenilikçi rotalar olup; geliştirme, satış ve hizmet alanlarındaki çözüm ortaklarına kendileri için en fazla önem taşıyan avantajlara erişme olanağını sunuyor. En iyi yönü ise tüm çözüm ortaklarının, program yolculuğunun hangi aşamasında oldukları fark etmeksizin bu rotalara katılabilecek olması. Özellikle Çözüm Ortağı Destek Masası, bu yeni programda yönünü belirlemeye çalışan Çözüm Ortaklarına çok büyük yardım sağlayacak, PartnerWorld’ün sunduğu her fırsattan en iyi şekilde yararlanmalarına imkan tanıyacak.”


Çözüm ortaklarının çevik olması sağlanıyor

IBM’ın PartnerWorld için yaptığı bu duyuru, bugünün zorlu iş ortamında çözüm ortağı ekosistemini desteklemeye yönelik çalışmalarının devamı niteliğinde. IBM; çözüm ortaklarının büyümesine, yeni beceriler edinmesine, bulut teknolojisini ve yapay zekayı benimsemesine yardımcı olmak amacıyla bir dizi imkan ve kaynak sunuyor. Bu kaynak ve imkanlar pek çok yeni yöntemle pazara girebilmelerine de yardımcı oluyor.