Hamza Aytaç Doğanay: Siber Saldırı Simülasyonları Zafiyetlerin Tespit Edilmesini Sağlıyor

25 Mart 2021 tarihinde Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda (BTK), “Türkiye’nin Siber Güvenlik Yol Haritası 2.0” teması ile gerçekleştirilen 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan açılış konuşmasını yaptı.

Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hamza Aytaç Doğanay, Zirve’nin üçüncü bölümünde “2020’de Dünyada En Yaygın Siber Saldırılar, Örnek ve Yöntemler, Simülasyonlar” başlıklı bir sunum yaptı. Doğanay sunumda, Covid-19’un siber güvenlik ve siber saldırılara etkisinden bahsederek hem dünyada hem Türkiye’de yapılan önemli siber saldırılara örnekler verdi. Siber saldırıların yıllık yaklaşık zararının 374 milyar doları bulduğunu söyledi. Gerçek bir saldırının simüle edilmesiyle zafiyetlerin tespit edilmesini sağlayan siber saldırı simülasyonlarının önemine de dikkat çekti.

Doğanay, Sunumundan sonra kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda, siber saldırı simülasyonlarının, gerçek bir saldırıyı simüle edip zafiyetleri tespit ettiğini ve bu konudaki eksikliklerin tamamlanmasını sağlayan topyekûn çözümler olduğunu söyledi. Türkiye’deki en çok maruz kalınan ve mağdur olunan siber saldırıların, fidyeci yazılımla yapılan saldırılar olduğunu belirtti.

VİDEO: 23
BAŞLIK: Hamza Aytaç Doğanay: Siber Saldırı Simülasyonları Zafiyetlerin Tespit Edilmesini Sağlıyor
RÖPORTAJ: Hamza Aytaç Doğanay – Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi
SUNUCU: Buse İlte
ETKİNLİK: 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 25 Mart 2021, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara

Buse İlte