GoDaddy, Küçük İşletmelerle Kişiselleştirilmiş Pazarlama İpuçları Paylaştı

GoDaddy, müşterilerin işletmelerle etkileşimde kalmasını sağlamak için hedeflenmiş mesajların nasıl kullanılabileceğine dair ipuçları paylaştı.

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, işletmeler için kişiselleştirmenin önemini vurgulayarak bunu satış ve pazarlama faaliyetlerine nasıl entegre edebileceklerine yönelik ipuçları paylaştı. GoDaddy, kişiselleştirilmiş pazarlamanın müşteri alışkanlıklarını ve ilgi alanlarını temel alan, onlara özel marka deneyimleri sunduğunu ve işletmelerin müşterileriyle anlamlı ilişkiler kurması konusunda gittikçe daha önemli olduğunu belirtti. Hubspot’ın yaptığı araştırmaya göre de kişiselleştirilmiş eylem çağrılarının performansı genel eylem çağrılarınınkinden yüzde 202 daha yüksek.

GoDaddy Türkiye, MENA ve Güney Afrika Kıdemli Bölge Direktörü Selina Bieber konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dünya genelinde 19 milyondan fazla müşterisi ve farklı ülkelerde faaliyetleri bulunan global bir şirket olarak hedef kitlenizin dilini konuşabilmenin; onların ihtiyaçlarının, ilgi alanlarının ve ürünlerimizi nasıl kullandıklarının farkında olmanın önemli olduğunu biliyoruz. Müşterilerimize online yolculuklarında yardımcı olmaya odaklanıyor, bu süreçte onlarla etkileşim ve anlamlı ilişkiler kuruyoruz. Bugün mevcut olan teknolojik araçlardan faydalanarak ve kişiselleştirilmiş pazarlama kullanarak küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin de bunu yapabileceğine ve bu sayede müşterileriyle daha fazla etkileşim kurabileceğine inanıyoruz. GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları platformumuz Türkiye’deki müşterilerimize dijital pazarlama faaliyetlerini kişiselleştirmelerini sağlayarak yönetim araçları sunuyor.”

GoDaddy’nin kişiselleştirilmiş pazarlamaya yönelik ipuçları şöyle:

Müşterinizi tanıyın

Accenture’un raporuna göre tüketicilerin yüzde 83’ü kişiselleştirilmiş bir deneyim için verilerini paylaşmayı kabul ediyor. Web sitenize Google Analytics’i entegre ederek ziyaretçilerinizin en fazla zamanı hangi içeriklerinizde harcadığı ve ilgi alanları gibi bilgileri alabilir, bunları kişiselleştirilmiş pazarlama içerikleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. Web Siteleri + Pazarlama Araçları’nın bir parçası olan GoDaddy InSight da web sitenizin nasıl bir performans gösterdiğini incelemenizi ve aksiyon planları almanızı sağlayan bir araç. Sosyal medya da kişiselleştirilmiş içerik paylaşımı ve kitlenizle iletişim kurmanız, onları daha iyi tanımanız için etkili bir platform.

Müşterilerinize satın alma yolculuğunda eşlik edin

Müşterilerinize satın alma yolculuğunda eşlik etmeniz kişiselleştirilmiş satın alma deneyimleri sunmanıza yardımcı olabilir. Web sitenize ilk kez gelen ziyaretçileriniz için onları karşılamaya yönelik bir pop-up mesajı oluşturabilir, web sitenize üye olanları ise isimlerini kullanarak karşılayabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş karşılamalar sunmanın bir diğer yolu ise farklı trafik kaynakları için özel açılış sayfaları oluşturmak. Satın alma yolculuğuna başladıklarında müşterilerinize inceleme ve satın alma şekillerine göre eşlik edebilir ve tercihleri hakkında birkaç soru sorarak destek sağlayabilirsiniz. Daha sonrasında tercihlerine ve ne satın aldıklarına göre onlara ürün tavsiyesinde bulunabilirsiniz. Müşterilerinize satın alma yolculuğunda eşlik etmeniz için e-ticaret sitenizin olması şart değil; web siteniz ve pazarlama mesajlarınıza eylem çağrıları yerleştirerek ziyaretçilerinizi fiziksel mağazanızı ziyaret etmeye yönlendirebilirsiniz.

Kitlenizi gruplara ayırın ve onlara yönelik kişiselleştirilmiş mesajlar sunun

İşletmeniz için farklı müşteri grupları oluşturmanız her biri için kişiselleştirilmiş mesajlar üretmenize ve kişiselleştirilmiş pazarlama yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, müşterilerinizi lokasyona göre gruplandırabilir ve hava durumu ve dönemsel faaliyetlere yönelik pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda web sitenize daha fazla trafik çekmek için hedeflenmiş sosyal medya kampanyaları oluşturabilirsiniz. Daha kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmak için müşterilerinizin paylaştığı bilgileri ve satın alma alışkanlıklarını temel alarak e-posta pazarlamadan faydalanabilirsiniz. Deneyebileceğiniz bazı yöntemler şöyle: kişiselleştirilmiş konu başlıkları oluşturmak, doğum günlerini kutlamak. E-posta pazarlama söz konusu olduğunda tüketicilerin kişiselleştirilmiş bir başlığa sahip mesajları açma ihtimali diğerlerine göre yüzde 26 daha yüksek. Aynı zamanda arama ve satın alma geçmişlerini temel alarak hedefli e-posta mesajları da gönderebilirsiniz. GoDaddy E-posta Pazarlama gibi kolay kullanılabilir, uygun maliyetli ürünler web sitenize entegre bir şekilde profesyonel e-posta mesajları oluşturmanızı ve performans takibi yapmanızı sağlar.

Bunlara ek olarak, web sitenizin ana sayfasına eylem çağrıları ekleyerek, ziyaretçilerinizin işletmenizle daha fazla etkileşim kurmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar bülteninize abone olmalarını istemek, araştırmalar gibi özel içerikler oluşturmak ve paylaşmak ve sadakat programı oluşturmak olabilir.

GoDaddy, bu ipuçlarını göz önünde bulundurarak müşterilerine daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmanın küçük işletmelerin daha anlamlı ilişkiler kurmasına ve müşterileriyle etkileşimde kalmasına yardımcı olabileceğini belirtti.