Ericsson RAN Yeni 3GPP / GSMA NESAS Ağ Güvenliği Küresel Standartlarıyla Tam Uyumlu Çalışıyor

En başından bu yana Ericsson 5G RAN’ın araştırma, tasarım ve geliştirme sürecindeki en önemli unsurlardan biri olan güvenlik, Ericsson Radio System ürün ve çözümlerinin merkezinde yer alıyor. Ericsson’ın Radio Access Network (RAN) teknolojisinin geliştirme süreçleri artık yeni 3GPP/GSMA NESAS (Ağ Güvenliği Güvencesi Planları) standartlarıyla tamamen uyumlu.

3GPP ve GSMA tarafından ortaklaşa tanımlanan NESAS, sektör genelinde bir güvenlik güvence çerçevesi sağlıyor. Ağ ürünlerinin geliştirme ve ürün yaşam döngüsü süreçleri için tanımlanmış 20 güvenlik gereksinimi aracılığıyla, güvenlik seviyelerinde yapılan iyileştirmelerden faydalanıyor. Güvenlik, 3GPP standartları ve genel olarak telekom ağları açısından her zaman en önemli konulardan biri oldu. 3GPP tanımlı mobil hizmetler, hem güvenlik işlevsellikleri hem de NESAS/SECAM güvenlik güvencesi aracılığıyla uzun yıllardır milyarlarca kullanıcıyı güvende tuttu.

Diğer taraftan, 5G’nin hayata geçmesi ve yeni kullanım senaryolarının ortaya çıkması, telekom ağlarının kritik altyapı olarak görülmeye başlanması ile birlikte ağ güvenliğini, hükümetlerin, düzenleyici kurumların, servis sağlayıcıların ve küçükten büyüğe tüm işletmelerin gündeminin en üst sıralarına taşıdı.

Ericsson Şebeke Ürünleri Sorumlusu Per Narvinger, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Güvenlik çerçevemiz, iş süreçlerimizi sorumlu bir şekilde yerine getirmemizde büyük bir rol oynuyor. Bununla birlikte, NESAS ağ güvenliği küresel standartlarıyla tamamen uyumlu olduğumuzu duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Olağanüstü inovasyon olanakları sunan kritik bir ulusal altyapı olması nedeniyle güvenlik, 5G’nin dünya geneline yayılması açısından büyük önem taşıyor. Açık, küresel ve birlikte çalışabilir güvenlik standartlarına ulaşmak için hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

Ericsson’ın NESAS uyum süreci, GSMA onaylı bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından eksiksiz bir denetime tabi tutuldu.