Avukat Özge Evci Eralp: “Yapay Zekanın Algoritması Sürekli Takip Edilmeli”

4. E-safe Kişisel Verilerin Korunması Zirvesi 17 Haziran 2021 tarihinde Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. Hibrit olarak gerçekleştirilen etkinlikte alanında uzman 20 konuşmacı, 30 fiziki katılımcının yanında sosyal medya kanallarından canlı yayımlanarak bir çok izleyici ile buluştu.

Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Avukat Özge Evci Eralp ile “İşe Alım ve Diğer İş Süreçlerinde Yapay Zekanın Kullanımı” konulu sunumu hakkında bir röportaj gerçekleştirerek konu hakkında merak ettiklerimizi sorduk. İşe alım için kullanılan yapay zeka destekli yazılımlarda, alınması gereken en önemli teknik tedbirin yapay zeka algoritmasına hakim olunması olduğunu söyledi. Yapay zekanın kendi kendine yeni sonuçlar üretebilen ve bunlardan yeni çıkarımlar yapabilen bir yazılım olduğundan ve eğer algoritmanın takip edilmezse bir süre sonra hangi verilerin işlendiğinin, nasıl sonuçlar çıkarıldığının bilinemez hale geldiğini; bunun da kişisel verilerin korunması ilkelerine aykırı veri işlemeye sebep olduğunu söyledi.

İşe alımda en çok kullanılan yöntemin adayların belirlenmesinde makine öğrenmesi olduğunu, ancak derin öğrenme sistemlerinin de kullanılmaya başlandığını belirtti.

VİDEO: 31
BAŞLIK: Özge Evci Eralp: “Yapay Zekanın Algoritması Sürekli Takip Edilmeli”
RÖPORTAJ: Avukat Özge Evci Eralp – Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi
SUNUCU: Gonca Alanbay
ETKİNLİK: 4. e-Safe Kişisel Verilerin Korunması Zirvesi
TARİH: 17 Haziran 2021, Perşembe
YER: Kişisel Verilerin Korunması Kurumu – Ankara

Gonca Alanbay