Airbus’ın A3R Sistemiyle Havada İlk Temas Sağlandı

Airbus, Otomatik Havada Yakıt İkmali (A3R) yeteneğinin geliştirilmesinde önemli bir başarı elde etti. A3R yeteneğine sahip bir platform, Portekiz Hava Kuvvetlerine ait bir F-16 uçağı ile ilk kez tam otomatik temas sağlamayı başardı. Firma tarafından 17 Nisan’da duyurulan gelişme, A330 MRTT (Çok Amaçlı Tanker Uçak) platformlarına kazandırılacak A3R yeteneği için önemli bir kilometre taşı oldu.

Toplamı 45 saate ulaşan test uçuşlarında, A3R yeteneğine sahip bir MRTT platformu, Portekiz Hava Kuvvetlerine ait bir F-16 uçağı ile 45 kez yakıt aktarımı olmayan kuru temas sağladı. Firmanın basın bülteninde, A3R yeteneğinin sertifikasyon testlerinin 2021’de başlayacağı belirtildi.

A3R sistemi, Airbus tarafından, hava yakıt ikmal operatörünün iş yükünü azaltmak, güvenliği arttırmak ve havadan havaya yakıt ikmali aktarım hızını optimize etmek için geliştirildi. Sistem, operatör tarafından etkinleştirildikten sonra, havada yakıt aktarımını sağlayan ikmal borusunun (boom) uçuş kontrol sistemi, tamamen otomatik hale geliyor. Kontrol sistemi, alıcı ile teması sağlayarak yakıt aktarımını başlatıyor. Bu işlem sırasında, operatörün yapması gereken şey ise işlemi olağandışı durumlara karşı gözlemlemek oluyor. Alıcı uçağın konumundan sapması veya tanker uçaktan kaynaklı arızalar gibi anormal durumlarında, A3R sistemi, operatörün müdahalesine gerek kalmadan, ikmal borusunu alıcıdan güvenli bir şekilde ayırabiliyor. Ayrıca, tankerden yakıt almak için yaklaşan pilotlara sunulan pilot yönlendirme ışıkları da pilotların doğru konumlanmasını sağlayarak hızlı ve güvenli yakıt aktarımına yardımcı oluyor.

“Kaynak: http://www.savunmahaber.com/airbusin-a3r-sistemiyle-havada-ilk-temas-saglandi/