ZAHA’nın mayın ve balistik testleri tamamladı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bugün sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın (ZAHA) kalifikasyon faaliyetleri ile ilgili son durum hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Demir’in aktardığı bilgilere göre mayın ve balistik testlerini tamamlayan ZAHA, Güvenilirlik ve İdame Edilebilirlik Testi’ne, kara ve deniz sürüşleri ile devam ediyor.

ZAHA; üstün hareket kabiliyeti ile kötü deniz koşullarında amfibi piyade personelinin denizden sahile taşınması, ihtiyaç halinde ateş gücü ile harekâta destek olunması ve ihtiyaç halinde personeli beka kabiliyeti ile güvenli bir şekilde iç kesimlere kadar taşınması görevlerini üstlenebilecek şekilde geliştirildi.

ZAHA ayrıca, “paletli yürüyüş sistemi ile karada azami 70 km/sa hıza; itki sistemi ile denizde azami 7 knot sürate ulaşabilme, zırh yapısı ile üstün beka kabiliyeti, uzaktan komutalı silah sistemi ile üstün ateş gücü, zorlu deniz koşullarında ters dönme durumunda kendini düzeltme ve belli sayıda mayın geçit açma sistemi taşıma” gibi özelliklere sahip.

Kaynak: https://www.savunmahaber.com/