Z kuşağı, güvenliği göz ardı ediyor!

Yakın zamanda yapılan EY Human risk araştırması, genç çalışanların işte kullandıkları cihazların güvenliği konusunda kişisel cihazlarına göre daha az endişe duyduğunu gösterirken, “Kaspersky mobile quest Disconnected” istatistikleri de kurumsal siber güvenlikle ilgili başka bir sorunu ortaya koyuyor. Çalışanların siber güvenlik politikası ihlallerindeki rolü her geçen yıl daha da çarpıcı bir hale geliyor. Aynı zamanda bu ihlaller, genellikle kötü niyetten ziyade iş görevlerini verimli bir şekilde yerine getirme girişimlerinden kaynaklanıyor.

Diğer taraftan, Ernst & Young LLP’den araştırmacılar, Z kuşağının üretkenlik uğruna güvenlik protokollerini göz ardı etmeye daha hevesli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle hem profesyonel hem de iş hesapları için aynı parolaları eski nesillere göre daha sık bir şekilde tekrarlıyor. Zorunlu BT güncellemelerini görmezden geliyor ve web tarayıcısı çerezlerine daha az dikkat ediyorlar. Dahası, tüm katılımcıların yalnızca yüzde 35’i iş yerinde siber güvenlik hatalarından kaçınıyor.

Disconnected’ın istatistikleri, siber güvenlik politikasına uyma konusundaki bir başka sorunu daha ortaya koyuyor. İnsanların siber güvenliğin günlük yaşamlarını nasıl etkilediğini fark etmelerine yardımcı olmak için tasarlanan bu mobil oyun, çoğu çalışanın güvenlik ve sosyallik arasında denge kurmakta sorun yaşadığını doğruluyor. Dolayısıyla, bir Disconnected oyuncusunun uyanıklık için aldığı tipik puan 90 iken, empati oyuncuları ortalama 23 puan alıyor.

Siber güvenlikle ilgili oyun seçimleri, oynanabilir bir karakterin hayatının kişisel ve kurumsal alanlarını doğrudan etkileyerek iyi, nötr veya kötü olmak üzere üç oyun sonundan birine ulaşmasını sağlıyor. Genel olarak, oyuncuların çoğunluğu (yüzde 45) “nötr” bir sonuç elde ederken, yüzde 42’si “iyi” sona ulaşmayı başarıyor. Ancak, oyuncuların yüzde 13’ünün de son ulaşmakta başarısız olduğu görülüyor. En iyi oyuncular sadece en iyi ortalama güvenlik seviyesine (ASL) sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda temel oyun göstergelerinde de en dengeli sonuçlara ulaşıyorlar.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE