YouTube, yapay zeka tabanlı müzikler için harekete geçti

Popüler içerik platformlarından birisi olan YouTube, yapay zeka tabanlı müzikler için harekete geçti. YouTube, Universal Music Group da dahil olmak üzere müzik şirketleri ve şarkıcılar ile işbirliği yapma kararı aldı.

Günümüzde üretken yapay zeka, neredeyse bütün sektörü etkisi altına almış durumda ve dijital platformların yeni kararlar almaya başladıklarına da şahit oluyoruz. Bu bağlamda pazarın önde gelen isimleri arasında bulunan YouTube, AI tabanlı içerikler ile ilgili yeni adımlar atacağını belirtti. Bu yaklaşım kapsamında sanatçılara ödeme yapılırken, yapay zekanın benimsenmesi adına adımlar atılacak.

YouTube, yapay zeka tabanlı müzikler için ilk kararını verdi

Bildiğiniz üzere yapay zeka uygulamaları, YouTube başta olmak üzere dijital platformlarında yüzlerce yeni içeriğe sebep oldu. Bu noktada yapay zeka ile hazırlanmış olan videolara ek olarak, belirli kişilerin sesleri ile yeni şarkılar üretildiğini veya mevcut şarkıların farklı bir sesle yüklendiğini görmekteyiz. Dolayısı ile bu girişim, telif hakkı sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Bugün ise YouTube, yapay zeka için harekete geçti. Buna göre YouTube, Music AI Incubator (Yapay Zeka Müzik Kuluçka Merkezi) adında yeni bir programın hazırlıklarını yapıyor. Aynı zamanda bu program Universal Music Group’un iş birliği ile tasarlanacak. Bu girişimin en temel özelliği sayesinde hem fırsatlar hem de telif hakkı ihlaline karşı koruma sağlayacak.

Böylece, YouTube’un mevcut Content ID sistemi daha da genişletilecek ve platform yapay zeka tabanlı içerikler konusunda daha güvenli hale gelecek. Hazırlanan ilkeler ise şuan netlik kazanmadı. Fakat Kuluçka Merkezi kapsamında müzik şirketlerinin, yapımcıların, söz yazarlarının ve sanatçıların bir araya geleceği öngörülüyor. Bu doğrultuda Google ve programda bulunan sanatçılar, yapay zeka müzik teknolojisi konusunda araştırmalar yapacak. Önümüzdeki aylarda ise yeni politikalar ve içerik oluşturuculara yönelik para kazanma da dahil olmak üzere daha fazla ayrıntının açıklanacağı düşünülüyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE