YouTube politikalarını güncelliyor: Taklit kanallara izin yok!

YouTube’un yapmış olduğu açıklamaya göre, bir kanal başka bir kanalın orijinal içeriklerini taklit ediyor ve hayran kanalı ibaresi bulunmuyorsa taklit eden kanal tamamıyla kapatılacak.

Hayranlık ile tam anlamıyla taklit etmenin çok farklı bir durum olduğunu vurgulayan YouTube, şirket politikalarını yeniden güncellemeye karar vererek kanalların engellenmesi için hazırlıklara başladı.

Güncellenmiş olan politikaya göre, farklı bir kanalın genel görünümünü, profil fotoğrafı veya arka planı gibi küçük ayrıntıları taklit eden bir kanalın kapatılması gerekebilir. Temelde, bir kanal diğerini taklit etmeye niyetli gibi görünüyorsa taklit politikasıyla silinecek.

Taklit kanallar engellenecek

Güncellenen politikalara göre YouTube, hayran hesabı olduğunu öne süren fakat farklı birinin kanalı gibi görünmeye çalışıp içeriğini yeniden yükleyip yani kopyalayan kanalların engelleneceğini bildirdi.

Twitch kesitlerini paylaşanların hesabı kapanacak

YouTube sözcüsü Ivy Choi, ‘’YouTube’da bir kişiyi veya kanalı taklit etmeyi amaçlayan içeriğe izin verilmeyecek. Bugünden itibaren içerik üreticileri kimliğe bürünmeye karşı daha fazla korumak ve izleyicilerin hayran kanallarından gelen içeriği daha iyi tanımasına yardımcı olmak için hayran kanallarının bunu kanal adlarında veya adreslerinde açıkça belirtmelerini zorunlu kılıyoruz.’’ açıklamalarında bulundu.

Ayrıca Twitch platformu üzerinden yayıncıların yayınlarından alınan kesitlerin YouTube’da paylaşılmasının da bu politikaya takılacağı ve hesaplarının kapanacağı belirtildi. YouTube, içerik politikalarındaki güncellemeyi 21 Ağustos 2023’te yapılacağını açıkladı.