YouTube oyuncularını hedefleyen kötü amaçlı yazılım tespit edildi

Kaspersky araştırmacıları, YouTube’daki oyuncuları hedefleyen alışılmadık bir kötü amaçlı programlar koleksiyonu tespit etti.

Saldırganlar, video açıklamasında kendi kendine açılan bir RAR arşivine bağlantının yanı sıra oyunla ilgili içerik kisvesi altında kurbanların YouTube kanallarına zehirli paketler yerleştiriyor. Arşiv, aralarında kötü üne sahip RedLine hırsızının da olduğu birkaç kötü amaçlı dosya içeriyor.

Hırsız, Chromium ve Gecko tabanlı tarayıcılardan kullanıcı adlarını, şifreleri, çerezleri, banka kartı bilgilerini, otomatik doldurma verilerini, kripto cüzdanlardan, anlık mesajlaşma programlarından ve FTP/SSH/VPN istemcilerinden gelen verileri ve cihazlardaki belirli uzantılara sahip dosyaları yağmalıyor. Ayrıca RedLine, üçüncü taraf programları indirip çalıştırabiliyor, cmd.exe ile komutları çalıştırabiliyor ve bağlantıları varsayılan tarayıcıda açabiliyor. Hırsız, kötü niyetli spam e-postalar ve üçüncü parti yükleyiciler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yayılıyor.

RedLine yükünün kendisine ek olarak, keşfedilen paket kendi kendini yayma kabiliyeti açısından dikkate değer özellikler içeriyor. Açıklamadaki pakette bulunan birkaç dosya bundan sorumlu. Videoları alıyor ve şifre korumalı arşivin bağlantılarıyla birlikte virüslü kullanıcıların YouTube kanallarına gönderiyor. Videolar hilelerin ve kırık yazılımların reklamını yapıyor, popüler oyun ve yazılımların haklanmasıyla ilgili talimatlar sağlıyor.

Bahsedilen oyunlar arasında APB Reloaded, CrossFire, DayZ, Dying Light 2, F1 22, Farming Simulator, Farthest Frontier, FIFA 22, Final Fantasy XIV, Forza, Lego Star Wars, Osu!, Point Blank, Project Zomboid, Rust, Sniper Elite, Spider-Man, Stray, Thymesia, VRChat ve Walken yer alıyor.

Kurbanlar orijinal paketi indirdikten sonra, RAR arşivi kendi kendine açılıyor. Paket içeriği otomatik olarak çalıştırmak için bir dizi kötü amaçlı dosya, temiz yardımcı programlar ve bir de komut dosyası içeriyor. Dosya adlarından bazıları uygunsuz bir dil içeriyor.

Araştırmacıların gözüne takılan bir diğer unsur ise korsan madenciler. Videoya bakan ana hedef kitle oyuncular olduğu için bu durum mantıklı, çünkü madencilik için kullanılabilecek ekran kartlarına sahip olmaları muhtemel.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE