Yerli hücum aracı ZAHA EFES 2022’de tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) projesi olarak FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından, amfibi deniz piyadelerinin ihtiyaçları için geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), EFES 2022 Tatbikatı kapsamında açılan savunma sanayii sergisinde tanıtıldı.

Deniz piyadelerinin tehditlere açık kaldığı süreyi kısaltarak kıyıya hızlı hareket etme ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen ZAHA’nın kalifikasyon çalışmalarında sona gelindiğini belirten FNSS Kurumsal İletişim Müdürü Cem Altınışık, aracın yakın zamanda envantere girmesinin beklendiğini söyledi.

ZAHA’nın muadillerinin ABD ve Çin’de üretilebildiğini dile getiren Altınışık, aracın dünyadaki muadillerine göre üstün özelliklere sahip olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Bu konuda herkes müsterih olsun; aracımız, ABD ve Çin ordusunun kullandığı amfibi taarruz araçlarından son derece üstün, balistik isterleri, mayın koruması, beka kabiliyeti açısından son derece kabiliyetli. Üstün silah istasyonuna sahip. Son derece kabiliyetli bir kuleye sahip, muadilleri ile karşılaştırıldığında. Aracın hareket kabiliyeti de son derece üstün. En gelişmiş güç grubu ve donanımları tesis edilmiş durumda. Günümüz teknolojilerinin zırhlı araç teknolojisinin sunduğu bütün olanakları biz bu araçta kullanabilme imkanı bulduk. Şu an dünyada envantere girmiş en gelişmiş amfibi taarruz aracı olarak öne çıkıyor.”

ZAHA’nın sergide dost ve müttefik ülkeler tarafından rağbet gördüğüne de değinen Altınışık, “Milli Savunma Bakanlığımızın Türkiye’ye getirdiği müttefik ülkeler ve misafir ülkelerin heyetleri, aracı inceliyorlar. Bazı ziyaretlerde bulunuyorlar. Bu doğrultuda da ihracat projeleri, gelecekte bizim bu aracı fuarlara götürme gibi imkanlarımız da doğacaktır. İhracat kapsamında da son derece potansiyeli olduğunu düşündüğümüz bir sistem olarak öne çıkıyor. Bu doğrultuda ülkemizin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına destek olabilmek, yurt içinde bu tip sistemleri geliştirmek ve bunları kullanıcıya verecek seviyede sistemleri bünyemizde barındırmak suretiyle önemli bir katma değer yarattığımızı düşünüyoruz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE