Yerli bir siber güvenlik ekosistemi oluşturmalıyız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin destekleriyle 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da BTK Merkez Binası’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alpaslan Kesici kurum ve kuruluşlarda siber güvenlik bilincinin oluşturulması için yapılması gerekenlerden bahsetti.

Siber güvenliğin önemli olduğunu, ama yerli siber güvenliğin çok daha önemli olduğunu dile getiren Alpaslan Kesici, “Kamu kurumlarımızda da siber güvenlik farkındalığını artırmanın yolu aslında kamu kurumlarıyla bizim yerli siber güvenlik ekosistemini sürekli bir araya getirmek” dedi.

Siber güvenlik farkındalığının hızlandırılmasıyla ilgili bir proje başlattıklarını da belirten Kesici, “Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ndeki firmalarımızın ürünleriyle kamu kurumlarımızı eşleştiriyoruz. Ürünlerin orada olgunluğunu, yaygınlığını ve geliştirilmesini sağlıyoruz. Aslında böylece hem kurumlarımızın siber güvenlik farkındalığı artıyor, hem de bizim yerli ekosistemimizin gelişimi sağlanıyor” şeklinde konuştu.

VİDEO: 103
BAŞLIK: Yerli Bir Siber Güvenlik Ekosistemi Oluşturmalıyız
KONUŞMACI: Alpaslan Kesici – Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü