Yerli batarya sistemi Avrupa’da görücüye çıktı

Türkiye’nin mühendislik ve teknoloji şirketlerinden YEO Teknoloji, enerji depolama çözümlerini, Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji sektörü buluşması Intersolar’da tanıttı.

YEO’nun iştiraklerinden Reap Batarya Teknolojileri, 100 binden fazla ziyaretçiyle rekor kıran fuarda Avrupa ve dünyadan tüm katılımcılardan büyük ilgi gördü. Reap Batarya, yılda 1 GWh’lık enerji depolama sistemi üretme kapasitesine sahip fabrikasını bu yıl İstanbul’da açmayı planlıyor.

14-15-16 Haziran 2023 tarihlerinde Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen buluşmada dünyanın dört bir yanından gelen yenilenebilir enerji sektörü temsilcileri, yeni iş bağlantıları gerçekleştirme fırsatı buldu. 57 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 katılımcı, etkinlikte ürün ve çözümlerini sergiledi. Odağına dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyonu alarak anahtar teslim yenilenebilir enerji projeleriyle daha temiz ve sürdürülebilir bir dünya için çalışan YEO’nun standı, katılımcı firma temsilcileri ve ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Çok sayıda sektör temsilcisine ev sahipliği yapan YEO standında Reap Batarya’nın teknolojik çözümleri de tanıtıldı.

225 milyar dolarlık pazar

Geçtiğimiz yılın sonunda YEO Teknoloji’nin iştiraki olarak enerji depolama çözümleri geliştirmek ve üretmek üzere kurulan Reap Batarya, bu yılın içinde İstanbul’da üretime başlayacak. Dijital enerji dönüşümünü desteklemek ve Net Sıfır İklim hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için yıllık 1 GWh’lik enerji depolama sistemi üretecek tesis için çalışmalar başladı.

2020 yılı sonunda 10GWh’e ulaşan enerji depolama sistemlerinin dünyadaki kurulu kapasitesinin 2030’da 194GWh’ye çıkması bekleniyor. Uluslararası araştırmalara göre her yıl yüzde 35 oranında büyümesi beklenen enerji depolama sistemi pazar büyüklüğünün 2030 yılında yaklaşık 225 milyar dolara çıkması bekleniyor. YEO’nun enerji üretimi, iletimi ve dağıtımındaki tecrübesi, Reap’in yüksek performanslı, verimli, inovatif, ekonomik ve gelişmiş enerji depolama çözümleri ile birleşerek elektrik şebekeleri, yenilenebilir enerji santralleri, endüstriyel, ticari tesisler ve hanelerin enerji dönüşümünü garanti altına alacak. Reap Batarya, enerji depolama sistemlerinde araştırma ve geliştirme, tasarım ve mühendislik, tedarik ve üretim, işletme ve bakım hizmetlerini tek noktadan sağlayacak. Gelişmiş elektronik ve mekanik tasarım teknikleri, tecrübeli batarya tasarım ekibi ile güvenilir enerji depolama sistemlerini müşteri ihtiyaca yönelik sunacak.

Anahtar teslim proje sunuyor

Intersolar’da enerji ve dijital dönüşüme yönelik sunulan tek noktadan entegre çözümleri dünyaya tanıttıklarını belirten YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız, “Bu yıl Intersolar Europe Fuarı’nda faydalı görüşmeler yaparak alanında uzman ekibimizle birlikte dünyanın pek çok ülkesinden gelen ziyaretçilerle yeni iş bağlantıları kurma şansı yakaladık. Özellikle enerji depolama alanında yeni ürün ve teknolojilerle hedefimiz global arenada trendleri belirlemek. Fuarda karşılaştığımız ilgi doğru yolda olduğumuzu kanıtladı. YEO olarak özellikle yenilenebilir enerji alanında EPC olarak konumlanarak uçtan uca çözümlerle anahtar teslim kurulum hizmeti veriyoruz. Oluşturduğumuz aktif global iş geliştirme ağının yanı sıra, finansal alanda yaptığı iş birlikleriyle de yenilenebilir enerji alanındaki yatırımcılara; finans, proje, lisans, mühendislik, inşaat, satın alma, denetim gibi konularda kalıcı çözümler üretiyoruz.” dedi.

‘Bizce Mümkün’ sloganıyla doğal kaynakları korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için yenilikçi projeler üreten YEO, dünya çapında enerji sektöründeki rolünü güçlendirerek yoluna devam ediyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE