Yeni nesil araçlarda siber saldırı tehlikesi

Yeni nesil araçlarda bulunan internet bağlantısı ve uygulamalar siber saldırganlar için yeni bir kapı aralıyor. Yeni nesil araçlarda bulunan “anahtarsız kapı açma sistemi” gibi özellikleri hackleyebilen saldırganlar araç hırsızlıklarını yeni bir seviyeye taşıyabiliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan, siber güvenlik firması BugBounter’ın Kurucu Ortağı Murat Lostar, “Otomotiv ekosistemine yönelik yapılacak bir saldırı, cihazların çalınmasından yolda olan yolcuların hayatlarının tehlikeye girmesine kadar geri dönülemez sonuçlar yaratma potansiyeline sahip” şeklinde konuştu.

Bu tür saldırılara karşı ödül avcılığı bug bounty (ödül avcılığı) yöntemini öneren Lostar, “Ödül avcılığı programlarıyla şirketler, sistemlerini güvenilirliği ispatlanmış yüzlerce siber güvenlik uzmanına uygun maliyetle denetletebiliyor ve bulunan açıkları kapatarak müşterilerine sunduğu hizmetin kesintisiz şekilde devam etmesini sağlayabiliyor. Güvenliğin en üst düzeyde olduğundan emin olmak için gerçekleştirilebilecek düzenli bir bug bounty programıyla yüzlerce araştırmacıdan oluşan uzman ordusu, potansiyel ve mevcut açıkların keşfedilmesinde kritik rol alıyor” dedi.