Yemeksepeti’nden otonom teslimat dönemi 

Yemeksepeti, Delivers.ai iş birliğiyle geliştirilen ve Türkiye’de bir ilk olan otonom teslimat robotlarını hizmete soktu. YEBO (Yemek Robot) adı verilen bu robotlar, başlangıç olarak 5 Mayıs 2022 itibariyle İstanbul Caddebostan’da hizmete girecek. YEBO’lar daha sonra Türkiye’nin farklı bölgelerinde de otonom teslimat hizmeti verecek.

Yemeksepeti’nin Delivers.ai iş birliği ile hayata geçirdiği YEBO’lar, hızlı, akıllı ve sürdürülebilir bir teslimat modeli sunuyor. Sahip olduğu otonom sürüş ve hassas navigasyon teknolojisi ile online sipariş süreçlerine yeni bir soluk getiriyor.

İlk olarak Caddebostan’da başlatılan bu modelde, Yemeksepeti ekibi, bölgedeki sipariş veren kullanıcılara YEBO’yu deneyimleme seçeneğini sunuyor. Yemeksepeti’nin otonom gönderim teklifini kabul eden kullanıcılara e-posta üzerinden bir kod gönderiliyor. Eşzamanlı olarak YEBO, ilgili restorandan aldığı siparişi kullanıcı adresine götürüyor. Kullanıcı, YEBO üzerindeki sisteme kodu girerek siparişine hızla ve güvenle ulaşıyor.

Haznesi özel malzemeler ile tasarlandığı için yemek sıcaklığını uygun seviyede tutan YEBO’lar, değiştirilebilir batarya sistemi sayesinde operasyonların kesintisiz sürmesine olanak tanıyor. 15 santimetreye kadar kaldırım tırmanabilen ve zorlu yol koşullarında dahi operasyonu gerçekleştirebilen YEBO’lar ihtiyaç duyulan durumlarda ise manuel kullanılabiliyor.