Yazılımcıların yüzde 92’sinin tercihi yapay zeka

Adını duyurmuş olan kod barındırma platformu GitHub tarafından yakın süre içerisinde yapılan bir ankette, yapay zekanın (AI) yazılımcılarının çalışmaları üzerindeki etkisi incelendi.

Bu çalışma, 500 kurumsal geliştirici ile birlikte anket yaparak binin üzerinde çalışana sahip olan Amerikan şirketlerini merceğe aldı. IT Home News tarafından 15 Haziran’da yayınlanmış olan sonuçlar, yapay zeka araçlarının programlama topluluğundan edindiği önemli rolün üzerinde durdu.

Anket sonuçlarına göre, programcıların yüzde 92’sinin ezici bir bölümünün günlük görevlerinde çeşitli yapay zeka araçlarını aktif bir şekilde kullandığı görüldü. Aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde yanıtlayan kişilerin yüzde 70’i yapay zeka araçlarının entegrasyonunun iş verimliliklerini ciddi oranda artırdığını belirtti. Ankete katılan programcılar, yapay zeka araçlarının kod kalitesini iyileştirme, işleri hızlandırma ve üretim düzeyinde olan olayların oluşumunu en aza indirme becerilerinden dolayı övgü alıyor.

Yazılımcılar yapay zekadan oldukça memnun

GitHub Baş Ürün Sorumlusu Inbal Shani, geliştiricileri güçlendirmenin yolunun ve üretkenliklerini daha iyi bir seviyeye getirmenin önemini vurguladı. Shani, ‘’Ölçekte yenilik yapmanın yolu, geliştirici üretkenliğini artırmak, memnuniyetlerini artırmak ve onları her gün ellerinden gelenin en iyisi olmaları için güçlendirmekten geçer.’’ ifadelerine yer vererek bu ankete katılım sağladığını dile getirdi.

GitHub’un araştırması, yapay zeka araçlarının ayrılmaz bir bileşen durumunu aldığı, gelişen yazılım geliştirme ortamına fırsat sunuyor. Yapay zeka teknolojisinden faydalanan programcıların büyük bir bölümü, bu araçların sektördeki değerlerini ve potansiyellerini başarıyla sürdürdükleri görülüyor. Yapay zeka araçlarının benimsenmesi yalnızca geliştirme sürecini hızlandırmakla kalmayarak, aynı zamanda daha güvenilir ve verimli yazılım avantajlarını tanıyor.

Yapay zekanın geliştiricilerin faaliyetleri üzerindeki pozitif etkisi, insan yaratıcılığı ile teknolojik gelişmeler arasındaki simbiyotik ilişkiyi görmemizi sağlıyor. Programcı topluluğu yapay zeka araçlarını benimsemeyi sürdürdükçe, geliştiricilerin işlerine yaklaşım biçimlerinde devrim yaratmış olan daha birçok yeniliğin ortaya çıkması öngörülüyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE