Yarını Kodlayanlar projesi kapsamında yapay zekâ eğitimleri başladı

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin ortak projesi “Yarını Kodlayanlar” kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında 14-17 yaş arası gençlere yönelik yapay zekâ eğitimlerine başlandı.

Haftada dört gün 16 saat süren online eğitimlerde, gençlere Python programlama dili, temel makine öğrenmesi, basit regresyon, çoklu regresyon, karar ağacı ve rastgele orman regresyon uygulamaları gibi konularda bilgi veriliyor. Yarını Kodlayanlar yapay zekâ eğitimleriyle, 2022 sonuna kadar 60 eğitmenle 3 bin gence ulaşılması hedefleniyor.

Yapay zekâ eğitimlerini değerlendiren Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, “Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği olarak, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirme hedefiyle altı yıl önce başlattığımız ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz. Teknolojiyi insanlığın iyiliği için, toplumun sosyal bir ihtiyacına cevap vermek için nasıl kullanabiliriz diye düşündüğümüz bir dönemde, dedik ki, biz önce insanların teknoloji okuryazarlığını, teknolojiye olan yatkınlığını artırmak için bir proje yapalım ve çocuklardan başlayalım. Böylece, Ağustos 2016’da Habitat Derneği işbirliğiyle 7-14 yaş arasındaki çocuklarımıza dijital dünyanın lisanı kodlamayı öğretmeye başladık. Yarını Kodlayanlar projemizle, tüketen değil, üreten bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bugüne kadar 81 ilde 225 binin üzerinde çocuğumuza kodlama öğrettik. Eğitim içeriklerimizi sürekli zenginleştiriyoruz. Scratch eğitimlerinin yanı sıra farklı dijital eğitim başlıklarıyla çocukların dijital yetkinliklerini artırmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, 14-17 yaş arası lise öğrencilerine yönelik yapay zekâ eğitimlerimize başladık. Amacımız, gençlerin yapay zekâ temelli kodlama yetkinliklerini geliştirmek. Bu eğitimlerle bir yılda 3 bin gence ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimize ulaşmak için eğitimlerimizi her hafta düzenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Yapay zekâ’ya ilgi duyan tüm gençleri eğitimlerimize bekliyoruz” dedi.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise, “Türkiye Vodafone Vakfı işbirliği ile başlattığımız ve binlerce çocuğun hayatına dokunan Yarını Kodlayanlar projemizin kapsamını her geçen gün arttırmanın haklı sevinci ve gururu içerisindeyiz. Geçtiğimiz süreç kodlama bilmenin, okuma yazma bilmek kadar önemli olduğunu bize gösterdi. Biz de projemiz ile ülkemizin yaşadığı dijital dönüşüme öncü olan süreçler geliştirerek, gençlerimizin, geleceğin dijital dünyasına hazırlanmasına katkı sağlamaktayız. Projemiz kapsamında 14-17 yaş arasında lise öğrencilerine yönelik Phyton temelli yapay zekâ eğitimlerini bu yıl 3 bin gencimize ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda çeşitli meslek liseleri ile ortaklıklar geliştirerek bu öğrencilerin yazılıma ve kodlamaya yönelmesi için elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. İnanıyorum ki içerikleri zenginleşen ve daha fazla gencin yararlanacağı bu değerli proje ile toplumları dönüştüren ve liderlik eden bireylerin ortaya çıkmasına destek olacacağız” şeklinde konuştu.