Yarını Kodlayanlar fikir maratonunun dördüncüsü gerçekleştirildi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında düzenlenen çevrimiçi fikir maratonunun dördüncüsü ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ temasıyla gerçekleştirildi.

Lise öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen etkinlikte, katılımcı takımlar toplumsal cinsiyet eşitliği için mobil uygulama fikri üretti. Fikir maratonu öncesi takımlar, iki gün boyunca eğitim ve mentorluk oturumlarına katıldıktan sonra toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kendi mobil uygulamalarını geliştirdi. Toplam 17 takımın başvurduğu fikir maratonunun finalinde beş takım yarıştı.

Yarışmada, Simge Tepeli, Gülce Çetin, Ela Tanır ve Duru İbişağaoğlu’ndan oluşan “Mavinin Pembe Tonları” takımı ‘Tren’ isimli uygulamasıyla birinci olurken; Arda Sak ve İrfan Karabacak’tan oluşan “Scorpions Robotics” takımı ikinci; Göktürk Büyüktuna ve Emir Sürmen’den oluşan “Direniş Haritası” takımı ise üçüncü oldu.

Fikir maratonunda birinci gelen Mavinin Pembe Tonları takımının geliştirdiği “Tren” isimli mobil uygulama, her birimizin farklı vagonlarda da olsa birbirine bağlı olduğu ve birbirimize ihtiyacımız olduğunda destek olmamız gerektiği fikrine dayanıyor. Uygulamaya yaş grubu ve bilgi alınmak istenen cinsiyet seçilerek giriş yapılıyor. Kullanıcılar, uygulamadaki makinistlerle kimseyle paylaşamadıkları sorunları paylaşabiliyor ve sorunlara çözüm bulabiliyor. Sorunlarını belirlenen başlıklara uygun seçerek alanında uzman kişilerden yaşlarına uygun şekilde bilgi alabiliyorlar. Uygulamanın sohbet kısmında da anonim olarak uygulamadaki kişilerle konuşup ilgili sorun konusunda yalnız olmadıklarını anlıyorlar.