Yarını Kodlayanlar fikir maratonunun beşincisi gerçekleştirildi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında düzenlenen çevrimiçi fikir maratonunun beşincisi ‘Yapay Zekâ İle Engelleri Kaldırıyoruz’ temasıyla gerçekleştirildi.

Lise öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen etkinlikte, katılımcı takımlar yapay zekâ’yı kullanarak engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için fikir üretti. Fikir maratonu sürecinde eğitim ve mentorluk oturumlarına katılan takımlar, beş ayrı mentordan engellilik farkındalığı üzerine ve fikirlerini geliştirmeleri konusunda destek aldı. Toplam 58 öğrencinin 20 takım halinde başvurduğu fikir maratonunun finalinde beş takım yarıştı.

Yarışmada, Zeynep Kolçak ve İclal Koçak’tan oluşan “Star Team” takımı geliştirdiği “Görüş Açısı Kamerası” isimli uygulamayla birinci olurken; Belinay Azra Aydın, Aleyna Tellioğlu ve Alime Berra Arslan’dan oluşan “Kod Pembesi” takımı ikinci; Feridun Pınarbaşı, Ömer Hakim, Samet Şeyhanlıoğlu ve Taha Yasin Yanmaz’dan oluşan “İlgitech” takımı ise üçüncü oldu.

Fikir maratonunda birinci gelen Star Team takımının geliştirdiği “Görüş Açısı Kamerası” isimli uygulamayla, görme engelli bireylerin hayatlarının kolaylaştırılması amaçlanıyor. Görüş Açısı Kamerası; geniş görme alanına sahip, kıyafete yapışabilen, tek tuşla açılabilen ve yapay zekâ’ya bağlı çalışan bir sisteme dayanıyor. Bu sistem sayesinde uygulama, görme engelli bireyin çevresindeki nesneleri algılıyor ve bu nesneleri hafızasına kaydediyor. Böylece, bireylerin etraflarındaki tehlikelerden uzak olup güvende kalmaları sağlanıyor. Uygulama sayesinde görme engelli bireyler kameraya yansıttıkları yazıyı sesli bir şekilde dinleyebiliyor. Navigasyon özelliğiyle de gitmek istedikleri yere en doğru ve güvenli şekilde ulaşıyorlar.