Yapay zekayı eşitlikçi bir şekilde kullanmalıyız

Sabancı Üniversitesi 21’inci dönem lisans ve 24’üncü dönem lisansüstü mezuniyet töreni, Tuzla kampüsünde gerçekleşti. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, konuşmasına, mezunları ve davetlileri ‘kendi sesini simüle eden yapay zeka’ ile selamlayarak başladı. 

İlk kez yapay zeka kullanılarak hazırlanan konuşmasıyla 2023 mezunlarına seslenen Güler Sabancı, “Hepinize düşen görev, yapay zekayı etik ve eşitlikçi bir şekilde kullanarak, insanlık yararına değer oluşturmaktır. Unutmayın ki, özgür bir ortamda ve sorgulayarak yetişen bireyler olarak; en doğru soruları sorup, çözümleri üretecek olan sizlersiniz.” dedi. 

Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler ile Yönetim Bilimleri Fakültelerinden toplam bin 8 öğrencinin mezun olduğu törene, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ve öğretim üyeleri katıldı.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, mezunlara yönelik konuşmasına kendi sesini simüle eden ‘AI Güler Sabancı’ yani yapay zeka ile ‘Hoş Geldiniz’ diyerek başladı. 

Şubat ayında yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ülkemize tekrar başsağlığı dileyen Güler Sabancı, “Bu elim felaket bizlere birlik ve beraberliğin, en önemlisi de dayanışmanın önemini bir kez daha gösterdi. Sivil toplumun muazzam bir dayanışmasına şahitlik ettik. Öğrencilerimiz, CIP Toplumsal Duyarlılık Projelerimizin liderliğinde deprem bölgesindeki destek çalışmalarında yer aldılar. Sabancı Topluluğu ve Sabancı Üniversitesi olarak deprem bölgesinde yapılan birçok destek çalışmalarına da katıldık” dedi. Güler Sabancı, depremde hayatını kaybeden Sabancı Üniversitesi öğrencisi Neris Ece Öz’ün adının depremzede öğrencilere destek olmak için başlatılan yeni burs fonu ile yaşatılacağını söyledi. 

Konuşmasını yapay zeka hazırladı!

Güler Sabancı, üretken yapay zeka teknolojilerinden yararlanılarak hazırlanan konuşmasında “Bugün bir ilkini yaşadığımız bu örnek, gelecekte eminim ki çok yaygınlaşacak” diyerek şöyle devam etti: “Yapay zeka hayatımızı büyük ölçüde değiştirecek ve birçok kullanım alanında önemli bir rol oynayacak. Üretken yapay zeka teknolojilerinin sağlık, eğitim, enerji ve sürdürülebilir kalkınma gibi alanlarda büyük potansiyel taşıdığını görüyoruz. Gençlerimizin bu alanlara liderlik etmesi ve yaratıcı çözümler getirmesi, geleceğimizin daha parlak ve sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır.”

Türkiye çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu’nun üstlendiği “Dünya Ekonomik Forumu İşlerin Geleceği Raporu”na işaret eden Güler Sabancı, önümüzdeki dönemde en çok büyüyecek rollerin, yapay zeka, makine öğrenimi, sürdürülebilirlik ve siber güvenlik uzmanlığı gibi alanlar olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük veri ve yapay zeka gibi yeni gelişen teknolojilerin, şirketleri ve iş alanlarını dönüştürmenin yanında, yeni iş alanları da yaratacağını düşünenlerin oranı Türkiye’de yüzde 55, dünyada ise yüzde 51 düzeyinde. Ülkemizdeki yeniliğe açık şirketler, yeni teknolojilere uyum konusunda, her zaman olduğu gibi öncü olacaklardır.  Yine aynı rapora göre, mevcut işlerin yüzde 23’ü değişecek. Bu işleri üstlenecek olanlar ise, bilimsel terminolojide ‘Silicon life form’ olarak ifade edilen yapay zeka temelli robotlar olacak. Bu konudaki gelişmeleri bir tehdit değil, fırsat olarak görmeli ve öyle yaklaşmalıyız. Bugün size aktardığım konuşmayı günümüzdeki popüler üretken yapay zekalardan biri üretti. Tabii ki biz de edit ettik.”

“Yapay zeka toplumsal cinsiyet açısından henüz eşitlikçi değil”

Konunun uzmanlarından edindiği bilgilere göre yapay zekanın bile toplumsal cinsiyet açısından henüz eşitlikçi olmadığını vurgulayan Sabancı, “Ortam olarak yapay zeka için de erkek bakış açısının baskın olduğu bir yer deniyor. Eşitlikçi bir anlayışla yetişen sizlerin, özellikle bu bakış açısına da sağlayacağınız birçok katkı olduğuna inanıyorum. Hepinize düşen görev, yapay zekayı etik ve eşitlikçi bir şekilde kullanarak, insanlık yararına değer oluşturmaktır. Unutmayın ki, özgür bir ortamda ve sorgulayarak yetişen bireyler olarak; en doğru soruları sorup, çözümleri üretecek olan sizlersiniz” diye konuştu. 

Sabancı Üniversitesi mezunlarının muasır medeniyetlerin sahip olduğu özgürlük, insan hakları, toplumsal eşitlik gibi evrensel değerleri benimseyen ve bilimin üstünlüğüne inanan bir üniversitede yetiştiklerini kaydeden Güler Sabancı, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına da vurgu yaparak, Ulu Önder Atatürk’ün “Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.” sözünü hatırlattı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE