Yapay zekânın liderleri TR AI Week’te buluştu

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi’nin, Türkiye’deki “yapay zekâ” farkındalığını artırmak ve ekosistemi genişletmek adına bu sene üçüncüsünü düzenlediği Türkiye Yapay Zekâ Haftası (TR AI Week2022) sona erdi.

24 Ekim’de “Hayatımız Yapay Zeka” temasıyla başlayan Türkiye Yapay Zeka Haftası’nda 5 gün boyunca 87 oturumda 11 farklı ülkeden 130 konuşmacı yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi gibi kamu kurumu yetkilileri ile ABD, Çekya, Kanada, Hollanda, İsrail ve Singapur gibi pek çok ülkeden yapay zekâ liderleri, Unicorn’lar; bankacılık, enerji, üretim ve perakende sektöründeki pek çok şirketten yapay zekâ uzmanları ve üst düzey yöneticiler; Czech Technical University, Tilburg University, Vector Institute, University of Ottowa, Alberta Machine Intelligence Institute (Amii), İstanbul Teknik Üniversitesi gibi eğitim ve araştırma kurumlardan akademisyen ve uzmanlar çeşitli oturumlarda yapay zekâ uygulamalarını anlattı.

Etkinliğin açılış konuşmasında Halil Aksu, “Yapay zekâ bugünlerde dünyanın en önemli teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. 2010’lu yıllara damgasını vuran yapay zekâ, 2020’li yıllarda da gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam edecek. Hayatımız yapay zekâ sloganı çok doğru. Yapay zekâ özellikle hayat kurtarmak için kullanılmalıdır. Madencilik alanında artık kazalara ve ölümlere son verilmelidir. Sağlık alanında hekimlere yardımcı olmalı, hayatlar kurtarmalı, insanlığın hastalıklardan çektiğine son verilmelidir. Ayrıca ilkim ve enerji krizlerinin de çözümü yapay zekâ desteğiyle olacak ve önümüzdeki yıllarda heyecan verici gelişmeler görmeye devam edeceğiz” dedi.

Son yıllarda Türkiye’de yapay zekâ girişimciliğinde bir patlama yaşandığına dikkat çeken Halil Aksu 2017’de yapay zekâ alanında 24 tane girişim varken, Ekim 2022 itibariyle 275 yapay zekâ girişimine ulaşıldığını açıkladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ise konuşmasında, Türkiye’nin Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi hakkında önemli bilgiler paylaştı. Strateji kapsamında 6 ana öncelikleri olduğunu söyleyen Koç, “24 amacımız ve 119 tedbirimiz bulunmaktadır. Buradaki mottomuz ise “Küresel Ölçekte Yapay Zekâ” ifadelerini kullandı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE