Yapay zekanın gelişmesi sağlıkta bambaşka kapılar açacak!

6’ncı Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan TOBB ETU Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. P. Elif Ekmekci, sağlık sektöründe yapay zekanın kullanılması ile gelen avantajlardan bahsetti.

P. Elif Ekmekci, sağlık sekötüründe yapay zekanın kullanılmasının şuana kadar çözülemeyen bir takım sağlık problemlerine daha geniş bir veriyle farklı yaklaşımlar geliştirebilme imkanı sunduğunu söyledi. Ekmekci, özellikle nöroloji (sinir bilim) alanını bu konuya örnek olarak verilebileceğini dile getirdi.

Elif Ekmekci, yapay zekanın sağlık sektöründe kullanıldığı alanları ve bu alanlarda hangi tür kişisel verinin işlendiğini aktardı.

Doç. Dr. P. Elif Ekmekci konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘’Yapay zekanın sağlık alanında kullanımı çok geniş. Yani yapay zekanın sektörel olarak gelişimine baktığımızda en büyük gelişimi sağladığı alanlardan bir tanesi sağlık. Yapay zekanın gelişmesi sağlıkta bambaşka kapılar açacak bize. Dolayısıyla kullanım alanı şuandaki ile sınırlı değil, gerçekten sonsuz diye düşünebilirsiniz. Hastaların basit demografik bilgilerinden tutun da ham beyin verisine kadar pek çok veri sağlık alanındaki algoritmalarda kullanılıyor.’’

VİDEO: 127
BAŞLIK: Yapay Zekanın Gelişmesi Sağlıkta Bambaşka Kapılar Açacak!
KONUŞMACI: Doç. Dr. P. Elif Ekmekci – TOBB ETU Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE