Yapay zeka temelli algoritmalar geliştiriyoruz

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen 2021 Siber Güvenlik Haftası’nda Dijital Gündem’e konuşan Ulak Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Aziz Sever, bünyesinde bulunduğu firmanın siber güvenlik alanında 2021 yılında ki faaliyetlerinden ve 2022 yılına ilişkin planlarından bahsetti.

Ulak Haberleşme’nin Türkiye’de geniş bant hizmetinin altyapısını kurmak üzere Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından kurulmuş bir şirket olduğunu ve ortakları arasında ASELSAN ve HAVELSAN’ın olduğunu belirten Aziz Sever, “Şuan da bizim geliştirdiğimiz iki temel ürün var. Başta SD-WAN ürünümüz olan MAYA, kendisi NetWork’ün altyapısında yer alıyor ve bütün dataların üzerine geçiyor” dedi.

Siber güvenliğe yönelik orada yapay zeka temelli algoritmalar geliştirdiklerini de dile getiren Sever, “5G tarafında yaptığımız baz istasyonlarının ve çekirdek şebekelerinin güvenlik tehdidine karşı dayanıklı olmasına yönelik yine yapay zeka temelli ve etrafını siber duvarlarla öreceğimiz çalışmalarımız var. Bunları yapıyoruz, bunları yapmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

VİDEO: 56
BAŞLIK: Yapay Zeka Temelli Algoritmalar Geliştiriyoruz
KONUŞMACI: Aziz Sever – Ulak Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı
RÖPORTAJ: Oğuz Eren Ege