Yapay Zekâ Tabanlı Polen Sınıflandırma Makinesi TÜBİTAK onayı aldı

TÜBİTAK Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı Sözleşmesi’nin imza töreninde ApiMaye tarafından geliştirilen Arıcılıkta Yapay Zekâ Tabanlı Polen Sınıflandırma Makinesi tasarımı projesi için imzalar atıldı.

Arıcılığı hobi ya da meslek olarak yapan herkesi en modern ve doğru ekipmanlar ile buluşturmak amacıyla kurulan ApiMaye’nin tasarımı olan ve VİTEX Honey Alinda ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilecek projenin amacı; karışım polenlerden tek bitki poleni elde etmek için yapay zeka tabanlı bir sınıflandırma makinesi tasarlamak, standart tek bitki poleni elde edilmesinde renge göre sınıflandırma yapılmasının sağlanması olarak nitelendiriliyor.

İstanbul Ticaret Odası’nın Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi‘nde (İTO BTM) düzenlenen törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Bilginin çok daha kıymetli bir şekilde çözüm üreteceği konusunda yenilikçi yönteme ihtiyaç var. İşte bu Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı ile yenilikçi yöntemleri planlamayı hedefledik. Yani bilgiyi üreten, bilgiyi geliştiren ve bilgiyi kullanan kurumların bir arada olacağı bir yapı olmasını istedik. Bunun için tüm firmalarımıza müteşekkirim çünkü yeni bir iş modeli deniyoruz. Oluşturacağımız projelerin sonuçları ile birlikte aynı zamanda modelin ülkemize katacağı değer açısından gelecekte daha zor ve karmaşık alanlarda bu modeli kullanabilme potansiyelimizi oluşturma noktasında çok kıymetli görüyorum” dedi.

Hızla gelişen bu teknolojiden gereğince istifade edebilmek için kalkınma planlarıyla sanayi ve teknoloji stratejisinde yapay zekâyı ekonomik etki, toplumsal fayda ve ulusal güvenlik açısından ülkemiz için kritik teknoloji alanlarından biri olarak belirlediklerinden bahseden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, “Bakanlık olarak ortaya koyduğumuz stratejilerimizle küresel ölçekte değer üretebilen sürdürülebilir yapay zekâ ekosistemi inşa etmek istiyoruz. Dolayısıyla kamu, sanayi, akademi ve girişimciler arasındaki çok paydaşlı iş birliğini en üst seviyede gerçekleştirmemiz gerekiyor. Söz konusu ekosistemi geliştirebilmek için tüm paydaşları aynı zamanda harekete geçirecek yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu tespit ettik. İşte bunun için bu yıl yepyeni bir destek modeli olarak kurguladığımız Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısını başlattık. Bu çağrımızı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise sahip olduğu destek modelidir. Bu destek programımız sayesinde önümüzdeki dönemde yapay zekâ uygulamaları ile ülkemizde veriden daha fazla değer üretildiğine hep birlikte şahit olacağız” şeklinde konuştu.

Tören sonrasında hazırladıkları projeleri ve düzenlenen program hakkında konuşan ApiMaye Kurucusu ve Onursal Başkanı Muzaffer Yıldırım, “Arı poleni içerdiği besin maddeleri bakımından süper gıda olarak tanımlanır. Polen tuzaklı kovanlardan hasat edilen polen çoğunlukla karışım polenlerdir ve bu nedenle de standart bir ürün değildir. Geliştirdiğimiz bu proje ile yapay zekâ tabanlı bir sınıflandırma makinesi yapılarak, katma değeri yüksek bir ürün elde etmek amaçlanmaktadır. Hedeflerimiz arasında başta arı ölümleri olmak üzere çevreye ve canlılara olumlu etkileri olarak çalışmalara imza atmak da var. Arıcılarımıza her daim inovatif çözümler sunmaya devam edeceğiz” diyerek geliştirdikleri projenin ana hatlarından bahsetti.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE