Yapay zeka kendi mükemmel kadın ve erkek imajını tasarladı!

Yapay zeka, mükemmel kadın ve erkeğin neye benzediğine yönelik bir imaj oluşturdu ve çoğu kişinin bundan pek hoşnut olmadığını da söylemeliyiz.

Eğer mükemmel varlıklar olsaydık hepimizin neye benzeyeceğimiz ile alakalı bazı fotoğraflar oluşturmaya kalkışan bir kuruluş, Mid Journey üzerinden mükemmel insan imajını yarattı. Her yönden mükemmel insanları tasarlama projesi, büyük oranda gerçeği yansıtmadığı ile ilgili öncesinden uyaran bir yeme bozukluğu bilinçlendirme kuruluşu olan The Bulimia Project aracılığıyla yapay zeka tarafından tasarlandı.

Tasarlanan fotoğraf hem erkekler hem de kadınlar zeytin tenli ve kadınların çoğu sarı saçlı ve mavi gözlü olması ile birlikte birden fazla kişi bu durumdan şikayet etti. Ayrıca bu deneyden elde edilmiş olan çalışma, görüntülerin çevrimiçi olarak görebileceğiniz diğer görüntülere göre ağırlıklı olarak cinsel hatları belirgin olarak görülmekteydi.

Mükemmel kadınlarda, görüntülerin yüzde 37’si sarı saçlı ve yüzde 53’ü zeytin tenli olarak yer alıyor. Erkekler ise genel olarak büyük kaslara sahip şekilde tasarlanmış.

Bulimia Projesi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘’Sosyal medyanın, hangi içeriğin en kalıcı gözlere sahip olduğuna dayalı algoritmalar kullandığı düşünüldüğünde, yapay zekanın yorumlamalarının neden biraz cinselleştirilmiş olduğunu tahmin etmek kolay.’’

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE