Yapay zeka devasa miktarlarda veri işliyor!

6’ncı Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, yapay zekada kişisel verilerin korunması hakkında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Faruk Bilir, her şeyden önce yapay zekanın da teknolojinin bir ürünü olduğunu dile getirdi. Bilir, hem teknolojide hem de yapay zekada yapıcı ve yıkıcı etkilerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle yapıcı etkilerden faydalanılması gerektiğini belirten Bilir, şeffaflık ve hesap verilebilirliğin çok önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Faruk Bilir sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Kanunumuzda, veri işlemede getirilen temel ilkelerin ve genel hükümlerin yapay zeka yoluyla veri işlenmesinde gerekli bir husus olduğunu söylememiz mümkün. Dolayısıyla yapay zeka yoluyla eri işlemede devasa bir veri işlendiğini görüyoruz. Bu konuda dediğim gibi genel ve temel ilkeler dışında aydınlatmanın, açık rıza metinlerinin ve bu veri işlemedeki amaçla sınırlılığın belirlenmesi son derece önemli olduğunu düşünüyorum.’’

VİDEO: 142
BAŞLIK: Yapay Zeka Devasa Miktarlarda Veri İşliyor!
KONUŞMACI: Prof. Dr. Faruk Bilir – Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE