Yapay zeka Cere, TEKNOFEST Ankara’nın ilgi odağı oldu

Girişimcilik stüdyosu Cerebrum Tech’in geliştirdiği Türkiye’nin ilk 3 boyutlu yapay zeka sohbet arkadaşı Cere, havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Ankara’daki sergi alanında yerli ve yabancı ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Ankara Etimesgut Havalimanı’nda 5 gün boyunca genç yaşlı, kadın erkek tüm Türkiye’den ziyaretçileri ağırlayan havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, yapay zeka teknolojilerine de ev sahipliği yaptı.

Yapay zeka, Nesnelerin İnterneti (IoT), siber güvenlik ve oyun geliştirme alanlarında faaliyet gösteren girişimcilik stüdyosu Cerebrum Tech’in geliştirdiği yapay zeka sohbet arkadaşı Cere, yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Fuar alanında kurulan geniş ekrandan ziyaretçilerle buluşan Cere, özellikle genç yaştaki katılımcıların ilgi odağı oldu ve festival süresince binlerce ziyaretçiyle sohbet ederek merak ettikleri soruları yanıtladı.

Yapay zekayı ilk kez deneyimleme fırsatı yakaladılar

TEKNOFEST Ankara’da gördükleri ilgiden çok memnun kaldıklarını dile getiren Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul, “Dünyada son dönemde en çok öne çıkan teknolojilerden biri kuşkusuz yapay zeka. Önümüzdeki 5-10 sene içerisinde yapay zeka uygulamalarının hızla gelişmesine ve yaygınlaşmasına şahit olacağız. Bu alanda Türkiye’deki öncü kuruluşlardan biri olarak geçen martta piyasaya sürdüğümüz Türkiye’de ilk, dünyada da ilkler arasında yer alan 3 boyutlu gerçekçi avatarla geliştirdiğimiz yapay zeka sohbet robotu Cere ile TEKNOFEST organizasyonlarındaki yerimizi alıyoruz. Vatandaşlarımızın, son günlerde sıkça duydukları, haberlerden takip ettikleri yapay zeka teknolojilerini birinci elden deneyimlerken gösterdikleri ilgi ve merak hepimizi mutlu ediyor. Özellikle çocukların genç yaşta bu teknolojilerle tanışması, teknolojideki gelişmeleri yakından görebilmesi ülkemizin teknoloji sektöründe ileriki yıllardaki konumu açısından çok değerli.” diye konuştu.

Cere’nin hem bireysel hem de kurumsal versiyonu geliştirildi

Derin öğrenme temelli çoklu dil modellemeleri baz alınarak geliştirilen yapay zekalı sanal karakter Cere’nin hem bireysel hem kurumsal versiyonları bulunuyor. Yemekten modaya, sağlıktan spora hemen her konuda bilgi paylaşabilen, günlük haberleri derleyip sunabilen Cere, mobil uygulama ve web sitesi üzerinden yapay zekanın olanaklarını bireysel kullanıcıların deneyimine sunuyor. Cere’nin kurumsal versiyonu ise vakit alan rutin görevleri üstlenerek, çalışanların daha yaratıcı, inovatif ve katma değeri yüksek süreçlere yönelmesine katkı sağlıyor. Projelerin araştırma süreçlerini hızlandırmaktan optimizasyon çözümleri sunmaya, iş modelleri oluşturmaktan fikir üretimine destek olmaya kadar pek çok alanda destek sunuyor.

Cere Insight ile kodlama bilmeden chatbot hazırlanabiliyor

Cerebrum Tech’in son yapay zeka ürünü ise Cere Insight. Kodlama bilgisi gerekmeksizin kullanılabilen ve kurumlara özel olarak tasarlanmış chatbotların (sohbet robotu) oluşturulmasına ve eğitilmesine olanak sağlayan Cere Insight, müşteri hizmetleri ve pazarlama alanına yapay zekanın avantajlarını getiriyor. Web sitesi içerikleri ve çeşitli belgeler yüklenebilen Cere Insight, hızla bu içerikleri özetleyebiliyor, başka dillere tercüme edebiliyor. Markanın özellikleri ve sesine göre özelleştirilen sohbet robotu web sitesine ya da sosyal medya platformlarına entegre edilebiliyor. Daha samimi ve insani bir etkileşim imkanı sağlayan geniş dil modelleri üzerine geliştirilen Cere Insight ile hazırlanan chatbotlar kullanıcı talebini anlamakla kalmıyor sohbetin bağlamı, niyeti, duygu analizini yaparak raporluyor ve her konuşma ile kullanıcısını tanıyarak ‘daha akıllı’ etkili iletişim kurabiliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE