Windows 11’de Print Screen tuşunun çalışma şekli değişiyor

Windows 11 ile birçok yenilik gerçekleştiren Microsof,t şimdi de Print Screen tuşunun çalışma şeklini değiştirme yönünde karara imza attı.

Microsoft, Windows 11 ile beraber işletim sisteminde ciddi düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Bu zamana kadar görev çubuğu ve bildirimler içinde olmak üzere birden fazla değişiklik yapan şirket, şimdide Print Screen tuşunun çalışma yönteminin yenilenmesi konusunda karar aldı.

Microsoft, yeni Windows 11 beta sürümünde yeni Print Screen özelliğini test etmeye başladı

Bilgisayarlarda bulunan Print Screen tuşu, ekran görüntüsünü anında almak ve panoya kaydetmek için  uzun süredir görevini yerine getiriyor. Print Screen tuşu ile alınan ekran resmi Paint gibi herhangi bir uygulamaya yapıştırılarak istenen işlem yapılabiliyor. Print Screen tuşunun (PrtSc) varsayılan görevi ise çok kısa bir süre içerisinde değişmesi bekleniyor.

Microsoft, Windows 11 KB5025310 beta sürümü ile beraber Print Screen tuşuna yeni özellikler getirme çalışmalarını sürdürüyor. Bundan sonra PrtSc tuşu doğrudan ekran resmi almak yerine ‘Ekran Görüntüsü Aracını’ açacak. Ekran Görüntüsü Aracı (Snipping Tool) açılmasıyla birlikte alınan görüntü istenildiği şekilde değiştirilebilecek ve daha sonra kaydedilebilecek.

PrtSc tuşunu eskisi gibi kullanmak isteyenleri de unutmayan Microsoft, bu özelliğin kullanımı konusundaki kararı ise kullanıcıya bırakacak. Print Screen özelliğini eski şekilde kullanmak isteyen kullanıcılar Ayarlar > Erişilebilirlik > Klavye seçenekleri üstünden istenen değişiklikleri gerçekleştirebilecek.

Microsoft, yaptığı yenilikler ile beraber Windows kullanımını daha kolay bir hale getirmeye çalışıyor. Bu durum özellikle yeni kullanıcılar için faydalı olacak. Kullanıcılar bu şekilde PrtSc tuşuna bastığında ne işe yaradığı konusunda net bir şekilde bilgi sahibi olabilecekler. Aynı zamanda artık tüm ekran yerine yalnızca istenilen bir bölümün görüntüsünü de alabilecek.

Microsoft, Windows 11 ile beraber kullanıcı deneyimini daha üst düzeye getirmeyi düşünüyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE