WhatsApp, ‘kilitli ve gizli’ konuşmalar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor

Dünyanın en çok kullanılan anlık sohbet uygulaması WhatsApp, alınan duyumlar kadarıyla ‘kilitli ve gizli’ konuşmalar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

WhatsApp, birden fazla özellik geliştirmeye devam ediyor. ‘ WABetaInfo’ tarafından bulunduğu kadarıyla uygulamaya önümüzdeki dönemde bir güvenlik özelliği daha geliyor. Kullanıcılar ileride bazı konuşmaları telefonlarındaki parmak izi özelliğini kullanarak kilitleyebilecek. Belirtildiği kadarıyla bu kilitlenen ve açmak için parmak izi gerektirecek konuşmalar, normal konuşmalar ile aynı sayfada görüntülenemeyecek, böylelikle konuşmalar bir bakıma gizlenecek.

Çok özel görüşmeler ve paylaşımlar yapılan konuşmaları korumayı amaçlayan bu uygulama, parmak izi dışında şifre ile kilitleme için olanak sağlayacak ve büyük olasılıkla birçok çift bu özellikten hiç hoşlanmayacak. Şimdilik Android betası üzerinden test aşamasında olan özellik, çıktığında iPhone’larda da olacak. iPhone’larda parmak izi sensör özelliği bulunmadığından Face ID temelli yüz tanıma ve parola özelliği kullanımı aktif edilecek.

WhatsApp, çok fazla talep görmesi ve birden fazla rakipte senelerdir bulunan sohbet düzenleme desteği üstünde de aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Daha çıkmamış fakat en son beta sürümlerinde üzerindeki iyileştirmelerin aktif olarak devam ettiği özellik, atılan bir mesajın üstünde düzenleme yapılmasına olanak sağlayacak. Üzerinde düzenleme yaptığımız mesajların penceresine açık halde ‘düzenlendi’ yazacak olan WhatsApp, sohbetlerin sadece atıldıktan sonraki 15 dakika içerisinde düzenlenmesine fırsat tanıyacak. Halen ne zaman çıkacağı bilinmeyen fakat yakında olacağı düşünülen olanak, özellikle ufak yazım hatalarının çözülmesi konusunda kullanıcılarını oldukça memnun edecek gibi görünüyor. Bazen otomatik klavye ve hızlı yazmaya çalışma sırasında hatalar yapılabiliyor, bu hataları düzeltmek için silip tekrar gönderme yapmak ciddi zaman kaybı oluşturuyor. Bu sebeple bu özellik hepimizi çok rahatlatacağa benziyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE