Vodafone’dan 5G odaklı şebekesini güçlendirecek yeni teknoloji yatırımı

Vodafone, 4G sahalarını daha uygun maliyetlerle 5G’ye yükseltmek ve yeni sahaları devreye almak için yeni Ayrıştırılmış Uç Saha Şebeke Geçitleri (Disaggregated Cell Site Gateway/DCSG) kurmaya başladı.

Tüm mobil teknolojileri destekleme yeteneğine sahip olan Ayrıştırılmış Uç Saha Şebeke Geçitleri, yüksek kapasiteleri yüksek hızlarla müşterileriyle buluşturmayı ve 5G’ye hazır bir mimari oluşturmayı hedefliyor.

Telekom Altyapı Projesi (Telecom Infra Project/TIP) kapsamında Ayrıştırılmış Uç Saha Şebeke Geçitlerinin geliştirilmesine ve test edilmesine öncülük eden Vodafone, bu yöndeki ilk adımları 2020 ve 2021 yıllarında Vodacom ile ortaklaşa olarak Romanya ve Güney Afrika’daki teknik denemelerle attı. Bu yılın başlarında Türkiye’de yapılan testlerin ardından, Vodafone bu Ayrıştırılmış Uç Saha Şebeke Geçitlerini mevcut şebekesine dahil ediyor.

Açık mimari ve standart Uygulama Programlama Arayüzleri (API) ile geliştirilen Ayrıştırılmış Uç Saha Şebeke Geçitleri, bağımsız olarak birden çok tedarikçiden temin edilebilen donanım ve yazılımdan oluşuyor. Halihazırda kullanımda olan ve tek tedarikçiye izin veren monolitik cihazların yerini alan bu yeni teknoloji, müşterilerin hızlı bağlantı ihtiyacını destekleyen altyapı oluşturmak konusunda Vodafone’a esneklik kazandırıyor. Ayrıştırılmış Uç Saha Şebeke Geçitleri, müşteri trafiğini mobil ana taşıyıcıdaki fiber bağlantılara taşıyabiliyor ve kurumsal müşterileri saniyede 100 Gbps’e varan hızlarda destekleyebiliyor. Bu da Vodafone’un tüm şebekesinde sunduğu mobil veri ve internet kullanımının katlanarak büyümesine olanak tanıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE