Vodafone ve Recommerce’den döngüsel ekonomiye katkı için iş birliği

Cep telefonlarının ömrünü uzatmaya ve daha fazla telefonun yeniden kullanılmasını veya geri dönüştürülmesini sağlamaya yönelik büyük bir bireysel tüketici kampanyasını başlatan Vodafone, Recommerce ile Avrupa genelinde değişim amaçlı stratejik ortaklıklarını duyurdu.

Bu girişimle, mobil endüstrinin atıkları en aza indiren ve karbon emisyonlarını azaltan daha döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemesine yardımcı olmayı amaçlan Vodafone, 2022 ilkbaharından itibaren ve Avrupa pazarlarından başlayarak, Vodafone müşterilerine, cihazları için sigorta, destek ve onarım dahil, kapsamlı ve kullanışlı bir hizmet paketi sunacak. Vodafone, müşterilerin mevcut telefonları için değişim seçeneklerini görmelerini kolaylaştıracak yeni bir dijital platform da başlatacak.

Vodafone ayrıca, müşterilerini işlevlerini yitirmiş tüm mobil cihazları iade etmeye teşvik edecek ve mümkün olan her yerde, bu cihazların sorumlu bir şekilde geri dönüştürülmesini veya sosyal ya da yardım amaçlı yeniden kullanılmasını sağlayacak. Buna ek olarak, perakende satışta daha geniş bir yelpazede yüksek kaliteli, rekabetçi fiyatlı, yenilenmiş akıllı telefonlar sunmaya başlayacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Vodafone Grubu Ticaret Başkanı Alex Froment-Curtil, “Vodafone, mobil cihazların çevre üzerindeki etkilerini önemli ölçüde azaltan döngüsel bir ekonomi geliştirmede ve yönlendirmede lider bir role sahip. Müşterilerimizin mevcut akıllı telefonlarının ömrünü uzatmalarını veya yenilenmiş cihazlar satın almalarını kolaylaştıran kapsamlı, dijital bir olanağın sunulmasına öncülük ediyoruz” dedi.

Recommerce CEO’su Augustin Becquet ise, “Avrupa’nın en geniş ve ileri cihaz yaşam döngüsü yönetim programını sunan Vodafone ile birlikte bu ortaklığı başlatmaktan gurur duyuyoruz. Böylesine uzun vadeli bir ortaklığın çevre konusunda ve iklim değişikliğiyle mücadelede gerçekten etkili olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.