Vodafone, dünyanın ilk SMS’ini NFT olarak sattı

Dünyanın ilk SMS’i 3 Aralık 1992 tarihinde Vodafone İngiltere GSM şebekesi üzerinden Neil Popworth isimli şirket çalışanının bilgisayarından bir diğer çalışan Richard Jarvis’in Orbitel 901 model telefonuna gönderildi.

Geçtiğimiz hafta Vodafone, 1992’de gönderilen bu SMS’i NFT şeklinde açık artırmayla satışa sunacağını duyurmuştu. Satışlardan elde edilen gelirin ise zorla yerinden edilmiş mültecileri desteklemek için Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’na (UNHCR) bağışlanacağı açıklanmıştı.

21 Aralık’ta Fransa’da bulunan müzayede evi Aguttes’te düzenlenen açık artırmada ‘Merry Christmas’ yani ‘Mutlu Noeller’ şeklindeki dünyanın ilk SMS’i, 107 bin euroya yani 121 bin dolara satıldı. NFT olarak satışa çıkan SMS’in ödemesi de tıpkı diğer tüm NFT’ler gibi kripto para birimi Ethereum ile yapıldı.

SMS’e NFT olarak sahip olan kişinin kimliği açıklanmazken, satılan NFT içinde gönderilen kısa mesajın orijinal iletişim protokolünün ayrıntılı bir kopyasının olduğu belirtildi. Ayrıca SMS’i satın alan kişinin bu SMS’e yalnızca dijital olarak değil, yasal nedenlerle SMS’in çerçevelenmiş fiziki varlığına da sahip olacağı açıklandı.