Videocast’lere ilgi gittikçe artıyor

MMA Türkiye’nin SMARTIES NEXT! MEETUP etkinliğinde “Dinleyici Alışkanlıkları Raporu” açıklandı. Türkiye’nin en geniş podcast yayın ağına sahip Podfresh tarafından hazırlanan rapora göre, haftada 4 kez ve yaklaşık birer saat podcast dinliyoruz.

Dinleyicilerin yüzde 31,1’inin özellikle takip ettiği programlar/kişiler var. 2022 yılında en çok takip edilen kişi Beyhan Budak iken bu yıl Barış Özcan lider durumda.

Dinleyicilerin yüzde 78,3’ü podcast’i YouTube üzerinden dinliyor; en sık podcast dinlenen platform ise yüzde 74 ile Spotify. Dinleyiciler, sırasıyla sosyal medyadan, çevre/tanıdık tavsiyelerinden, yayın hakkında yapılan yorumlardan ve platform önerilerinden etkilenerek dinleyeceği podcast’i belirliyor. Podcast uygulamasının seçimini platformda daha çeşitli içerik olması etkiliyor. Her gün podcast dinleyen katılımcılar daha çok yayın yapan kişilerin kalitesine odaklanıyor. Yabancı podcast dinlenme oranı ise yüzde 33.

Sesli kitap dinlemek için ise sırasıyla Google Kitaplar, Sesli Kitaplar, Storytel, Apple Kitaplar, Audible-Amazon ve Telefon Kütüphanesi’ni tercih ederken, müzik dinlemek için Youtube, Spotify ve dijital radyo platformlarını kullanıyorlar.

Videocast yayınları katılımcıların yaklaşık yarısının ilgisini çekiyor. Dinlediği podcast, videocast olarak yayınlansa yüzde 98’i izleyeceğini söylüyor. Katılımcıların yüzde 52’si dinledikleri podcast e-bülteni yayınlansa abone olacağını belirtiyor. Her gün podcast dinleyenlerde ise bu oran yüzde 62.

Araştırma Türkiye Genelinde, 18-45 yaş arası ABC1C2 hedef kitledeki kadın ve erkekler arasında yapıldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE