Veri Koruması için Geliştirilen Yeni HPE GreenLake Bulut Hizmetleri, Siber Tehditlerle ve Fidye Yazılımlarıyla Mücadele Ediyor

Man on a laptop in the dark

Tom Black, HPE Storage Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü

Geçtiğimiz 18 ay herkes için zor geçti. Küresel pandemi nedeniyle çoğu kurumun hızlandırdığı dijital dönüşüm süreci, kurumların karşı karşıya kaldığı siber saldırıları da beraberinde getirdi. Dünya gerçek bir virüsle boğuşurken bilgi sistemleri kendi virüsleriyle mücadele etmek zorunda kaldı. Sağlık sistemlerinden enerji boru hatlarına ve kritik altyapılara kadar bir çok alanda siber saldıralar yaşandı.

Özellikle uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte BT organizasyonlarının veri koruma ihtiyaçları eskisiyle kıyaslanamayacak kadar geniş bir alana yayıldı. Bu da savunulması gereken alanın büyümesine neden oldu. IDC’nin yakın tarihli bir araştırmasına göre siber saldırılar Şubat 2020 ile Nisan 2020 arasında yüzde 288’in üzerinde artarken, son üç yılda kuruluşların yüzde 50’si geri döndüremeyecekleri türden bir veri kaybı yaşadı.

Siber tehditlerin en başa bela olanları ise fidye yazılımları… Fidye yazılımı nedeniyle yaşanan kayıpların toplamının yalnızca 2021 yılı için 20 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor ve her 11 saniyede  yeni bir saldırı yaşanıyor. Bilgi teknolojilerinin bu durumla mücadele etmek için sürekli küçülen ‘Kurtarma Süresi Hedefleri’ ( RTO) ve ‘Kurtarma Noktası Hedefleri’ (RPO) karşılayan, yönetimi iyileştirilmiş bir siber koruma altyapısını modernizasyona eklemesi gerekiyor.

Yeni nesil veri koruma hizmetleriyle tanışın

HPE Storage’ın bulut yerel veri hizmetleri işine dönüşümünün bir parçası olarak, bugün HPE GreenLake for data protection ile hızla büyüyen Hizmet Olarak Veri Koruma pazarına1 giriyoruz. Yeni nesil veri koruma bulut hizmetlerimiz, Zerto ile olağanüstü durum kurtarma ve HPE yedekleme ve kurtarma hizmetini içeriyor. Bu yeni hizmetler müşterilere her ‘Hizmet Seviyesi Anlaşmasını’ (SLA) doğru ve uygun maliyetle , şirket içinde veya genel bulutta hızlı veri kurtarmadan fidye yazılımı korumasına, uzun vadeli veri saklamaya kadar veri korumayı esnek bir biçimde modernize etme olanağı sağlıyor.

HPE’nin Zerto’yu satın almasıyla, kurumların siber tehditleri ve fidye yazılımı saldırılarını doğrudan ele almasına yardımcı olmak üzere bulut hizmetleri portföyümüze pazar lideri veri korumasını ekledik. Zerto’nun günlük tabanlı kurtarma özelliğine sahip Sürekli Veri Koruma (CDP) teknolojisiyle müşteriler, birkaç dakika içinde saldırıdan saniyeler öncesine dönecek biçimde kurtarma yapabiliyor. Örneğin büyük ölçekli çok uluslu bir tekstil şirketi olan TenCate, 10 dakikadan daha kısa bir sürede fidye saldırısından kurtuldu ve sistemlerini saldırıdan 10 saniye önceki durumuna getirdi. Smartbank CIO’su bize yaptığı geri dönüşte fidye saldırısı olmadan önceki duruma hızla geri dönebildiklerini söyledi. Büyük bir sigorta şirketi 15 dakika içinde bir saldırıyı durdurmayı başardı ve fidye ödemekten kurtuldu. Bunlar, Zerto’nun müşteriler için günü nasıl kurtardığına dair  örnekler.

Ek olarak veri koruması için HPE GreenLake, artık hibrit bulut için tasarlanmış bir hizmet odaklı yedekleme servisi olan VMware için HPE Yedekleme ve Kurtarma Hizmetini de içeriyor. SaaS konsolu, ilke tabanlı düzenleme ve otomasyon aracılığıyla sağlanan bu hizmet sayesinde müşteriler, sanal makinelerini 5 dakikadan kısa sürede üç basit adımla koruma altına alabiliyor; şirket içi ve hibrit bulut yedeklemelerini zahmetsizce yönetebiliyor. Üstelik bunu yönetilecek bir medya sunucusu, cihaz veya hedef olmadan yapıyor. Müşteriler anında kurtarma yapabiliyor, uygun maliyetli uzun vadeli yedeklemeleri genel bulutta tutabiliyor ve fidye yazılımı saldırılarına karşı korunan yedeklerin güvenliğinin keyfini çıkarabiliyor. Kurumlar, tüketime dayalı fiyatlandırma ve ultra verimli veri azaltma teknolojileriyle veri koruma maliyetini düşürebiliyor.

HPE GreenLake for data protection ile müşteriler artık verilerini fidye yazılımlarına karşı güvence altına alabiliyor, herhangi bir kesintiden kurtarabiliyor; şirket içi ve hibrit bulut ortamlarında VM iş yüklerini zahmetsizce koruyabiliyor. Bunlar kendi başına oyunun kurallarını değiştirmek için yeterli olsa da, veri korumasını, Kurtarma Noktası (RPO) ve Kurtarma Süresi Hedeflerini (RTO) yapılandırmak kadar basit hale getirilmesi de çok heyecan verici. HPE GreenLake for data protection, aynı zamanda olağanüstü durum kurtarma, yedekleme ve arşivlemenin doğru bileşimi, şirket içi, hibrit bulut ve çoklu bulut ortamlarında veri ve uygulamaları korumak için otomatik yapılandırmaya ve yönetime olanak sağlıyor.