Uzaya üçüncü turistik uçuş gerçekleştirildi

Jeff Bezos’un sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin, uzaya ilk kez altı kişilik mürettebat ile yaptığı üçüncü turistik uçuşu başarılı şekilde gerçekleştirdi.

Uzaya üçüncü turistik uçuş ABD’nin Texas eyaletinden New Shepard roketi’nin ateşlenmesiyle gerçekleşti. Mission NS-19 ismi verilen uçuş yaklaşık 11 dakika sürerken, ilk kez altı kişilik mürettebat uzaya gönderildi. Uçuşa katılan mürettebat arasında uzaya giden ilk ABD’li ve uzaya giden ikinci insan olan Alan Shepard’ın kızı Laura Shepard Churchley’de yer aldı.

Shepard’a eski Amerikan futbolu oyuncusu ve televizyon sunucusu Michael Strahan, uzay endüstrisinde yatırımcı olan Dylan Taylor, yatırımcı Evan Dick, Bess Ventures isimli şirketin kurucusu Lane Bess ve oğlu Cameron Bess eşlik etti.

Lane Bess ve oğlu Cameron Bess, uzaya giden ilk ebeveyn-çocuk olarak da tarihe geçerken, Shepard ve Strahan’ın uçuşta misafir olarak yer aldığı ve para ödemediği aktarıldı. Uçuşun ardından mürettebat başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü.

Son uçuş ile bu yıl toplam 14 kişiyi uzaya göndermiş olan Blue Origin, son uçuşunu, daha önce şirketiyle uzaya giden ve bir ay önce uçak kazasında hayatını kaybeden iş insanı Glen de Vries’a adadı.