Uzaya gönderilen dondurma, erimeden Dünya’ya döndü

Algida Twister Cosmix, yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikle Konya Bilim Merkezi’nden uzaya gönderildi. Twister Cosmix, yolculuğunu 2,5 saatte tamamlayarak erimeden Dünya’ya döndü. Uzay yolculuğu Algida Türkiye Youtube kanalında canlı yayınlandı.

Twister Cosmix’in fırlatılma anı

Algida ve İskoç Stratonoust ekibinin haftalarca süren inceleme ve araştırmaları sonrasında, Konya Bilim Merkezi iş birliği ile uzay yolculuğuna giden Twister Cosmix atmosferin dışına çıktı. Yaklaşık iki buçuk saat süren uçuşta Twister Cosmix’i taşıyan araç 107 bin 293 fit yani yaklaşık 33 kilometre yüksekliğe ulaştı.

Twister Cosmix’in uzaydan görüntüsü

Araca dönüş komutunun verilmesinin ardından Twister Cosmix, saatte yaklaşık 300 kilometrenin üzerinde bir hızla dünyaya yaklaştı ve açılan paraşütle yumuşak bir iniş gerçekleştirdi.

Operasyonu yöneten Lewis Campbell, İskoç Stratonoust ekibi adına Twister Cosmix’in uzay yolculuğu hakkında bilgi verdi. Campbell, “Twister Cosmix, uzay yolculuğuna çıktığı araçla, önce dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa kadar bir yüksekliği geçti. Araç troposferde yükselmeye devam ederken insan için uygun olmayan bu ortam, dondurma için ideal şartları oluşturuyordu. Yükseldikçe etrafındaki sıcaklık düşen Twister Cosmix, her 100 metrede 0,5 °C azalan ortam ısısı sayesinde erimeyerek yükseldi. Ardından 8850 metre yüksekliğe çıkarak Everest seviyesini aştı. Twister Cosmix, insanların uzay giyimi ve ekipmanı olmadan dayanabileceği sınırı da geçerek, atmosferin yeni bir tabakası olan stratosfere ulaştı. Yolculuğuna -60 °C olan Armstrong hattında devam etti. Son olarak 107 bin 293 fit yüksekliğe varan Twister Cosmix, Dünya’nın bitip kozmozun uçsuz bucaksız enginliğinin başladığı noktaya ulaşmış oldu” dedi.

İSKOÇ EKİP KURUCULARI BABA OĞUL ANDY&LEWIS CAMPBELL

Uzay yolculuğu kapsamında Konya Bilim Merkezi’nde, Kimya Gösterisi, Sıfırın Altında Neler Oluyor, Elektronun Serüveni isimli gösterimlerin yanı sıra Roket Hama, Küçülen Astronotum, QR Gezegenler gibi birbirinden farklı atölye etkinlikleri düzenlendi. Gençlerin ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerde keyifli saatler yaşandı.

KONYA BİLİM MERKEZİ ETKİNLİK ALANI
Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE