Uzay aracı JUICE, Jüpiter’de yaşam izi arayacak!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından geliştirilen Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE), Jüpiter’in sırlarını keşfetmeye hazırlanıyor.

ESA’nın Fransız Guyanası’ndaki uzay üssünde bulunan JUICE, önümüzdeki ay su bulmak için yola çıkacak. Uzay aracı, Jüpiter ve okyanus barındıran 3 uydusu; Ganymede, Callisto ve Europa’yı inceleyerek gerekli yaşam koşullarının olup olmadığını gözlemleyecek.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki Birleşik Krallık Astrobiyoloji Merkezi’nin yöneticilerinden biri olan Charles Cockell, ‘’50 yıl önce birine gidip dış güneş sisteminde gaz devi gezegenlerin etrafında yaşam arayacağım deseydiniz, insanlar deli olduğunuzu düşünürdü.’’ dedi. Cockell, 50 yıl önce bu tarz görüşlerin makul bir öneri olduğunu düşünmek için hiçbir neden olmadığının altını çizdi.

Bir NASA görevinden elde edilen ve ilk başta hiçbir anlam ifade etmeyen ölçümlerin 1997’de Galileo uzay aracının Jüpiter’in buzlu uydularından biri olan Europa’nın manyetik alanında bir bent tespit ettiği ve bu şekilde alınan veriler ile Europa’nın buzlu yüzeyinin altında tuzlu su bulunduğu ifade edildi. Sudaki akıntıların kendi küçük manyetik alanlarını oluşturduğu ve bunların Jüpiter’inkilerle etkileşime girerek beklenmedik sinyallere yol açtığı vurgulandı.

Uzmanlar, Europa’nın buz  tabakası ile örtülü okyanusunun Dünya’nın tüm okyanuslarından iki kat daha fazla su içerdiğinin tahmin edildiğine dikkat çekti. Ayrıca diğer bir uydu olan Galileo verilerinin de Jüpiter’in uydusu Ganymade’nin iç okyanuslara sahip olduğunu da ifade eden uzmanlar, 13 Nisan’da fırlatılması planlanan JUICE’nin şimdiye kadar dış güneş sisteminde gönderilmiş en sofistike bilimsel araç setini taşıyacağının altını çizdi. 2034’te sisteme ulaşması planlanan aracın, uyduların gizli okyanuslarını, manyetizmasını, ısıtma sürecini, gelgit etkilerini, yörüngelerini, yüzey aktivitelerini ve atmosferlerini inceleyeceğini de belirtti.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE