Uydular savunma sanayii için de büyük önem arz ediyor

Savunma sanayi çalışmalarında Türkiye övüneceğimiz bir noktadadır. Hem özel kuvvetler hem de TSK için savaş ürünleri dışında, istihbaratın da büyük bir önemi vardır. İstihbaratda en hızlı, en güvenli ve en ekonomik olarak uydular sayesinde gerçekleşmektedir.

Bu hafta IDEF’23 savunma fuarında gördük ki mucizevi denecek bir kısa süreçte bu kadar yerli savunma aracının ve silahın ülkemizde imalatının yapılması ve geliştirilmesi büyük başarıdır.

Savunma sanayisinin standart ürünlerinin eko bileşenlere sahip olan her çeşit uyduya ihtiyacı vardır. Uydu çeşitliliği içerisinde savunma ve istihbarat için en ekonomik uydular, yakın yörünge uydularıdır.

Görselde gördüğünüz Maxar da yakın yörünge uydu işini çok çeşitli açıdan planlama imkânı sağlamaktadır. Özellikle takımyıldız uydularının taşınma ve yerleşmesinde birçok vazifesi vardır. Savunma sanayisinin kısa sürede bu teknolojiyi fark etmesi ve daha çok kullanacak ortam yaratması beklenmektedir.

Yeni savunma planlarımızda takımyıldızı uydu mantığı ile istihbarat yöntemleri, alçak yörüngede seyreden hava araçlarından daha çok tercih edilmelidir. Bu hem daha uzak alanlara çabuk ulaşmayı hemde ekonomik olan bu çalışmaların daha yaygın olmasını sağlayacaktır.

Savunma sanayisinin daha çok istihbarat bilgisi ile çok daha fazla başarı elde edeceği gerçeği ile yola çıkıldığında, istihbaratın ses ve görüntünün en iyi ve hızlı elde edilmesi ve işlenmesi ile olacağı da tartışılmaz gerçektir.

Dolayısı ile yakın yörünge uyduları sınır tanımadan bu işlevi yerine getirecektir.

Leo uyduları ile uzaydan bakıldığında 60 cm uzaklık odağından alınan resim ve videolara ulaşmak hiçte zor değil. Yüksek çözünürlüklü dünya görüntüleme için tasarlanmış takımyıldızları uydu mantığı birçok ülkenin çözüm alternatifini oluşturmuştur.

Uyduların yer istasyonlarından geniş bant ağlar sayesinde istihbarat merkezleriyle buluşan bu veriler, çok hızlı şekilde işlenebilmektedir.

Her geçen gün Leo uydularının savunma sanayisi için pazar payı çok hızlı yükseltmektedir. Orta ve uzak yörünge uydularının tasarımdan devreye almaya kadar çok uzun ve maliyetli süreci olmasına rağmen yakın yörünge Leo uydularına çok daha ekonomik olarak sahip olunmaktadır. Tabi işlevleri de çok ayrı ancak istihbarat için verimli bir araç olduğu tüm dünya askeri istihbaratı tarafından kabul edilmektedir.

Yakın yörünge Leo uydularının sivil ve askeri tarafta çok hareketli olacağına emin olduğum bir ekosistem var. Dâhil olunmalıdır.

(Yazıyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi [email protected] adresine göndererek yazarımızla paylaşabilirsiniz.)

Uydu sistem kurulumu konularında 1986 yılında Berlin Satelliten-Hub’ta görevli teknisyen olarak göreve başladı. Altı metre çaplı antenlerle uzak yörünge uydularını Türkiye’den izlenme çalışmaları için kurduğu uydu firması halen çalışmalarına devam etmektedir. TUYAD kurucu üyesi ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olan Özaydın, Global Vsat Forum Türkiye temsilcisi ve Dijital Yaşam dergisi sahibidir. 2000 yılından bu yana Hedef Koç danışmanlık firması ile uydu teknolojilerinde bilirkişilik ve uydu kapasite satış, proje geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Ülkemizde Küpsat A.Ş., A.B.D.’de CubeSat Inc. adı ile kurduğu iki ayrı firma ile küçük uyduların satışı ve ülkemizde seri üretimini amaçlayan çalışmalar yapmaktadır. Birçok üniversitede ve kamu kuruluşunda danışmanlık yapmakta, uydu uzay ve yer istasyonları konularında dersler vermektedir. Bazıları müstear isimle yazılmış basılı dokuz adet kitabı bulunmaktadır.
Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE