Üniversiteli gençlerden savunma sanayisine katkı

Atatürk Üniversitesi öğrencileri tarafından, faydalı yük taşıyan ve 3 bin metre irtifaya çıkabilen roket üretildi.

Türkiye’nin savunma sanayisi ve uzay alanındaki çalışmalarına katkı sunmak için proje geliştiren “Altair” isimli takım, ürettikleri bu roketle Amerika’da bir yarışmaya katılmayı hedefliyor.
ABD’deki Spaceport America Cup (IREC) Roket Yarışması’na katılmak için yeni bir model roket çalışması yapan takım, roketin deneme fırlatmalarını Roket Sanayi ve Ticaret AŞ (ROKETSAN) yetkilileri eşliğinde Aksaray Atış Alanı’nda gerçekleştirdi.

Yaklaşık 5 yıldır araştırma amaçlı (sonda) roketler üzerine çalışmalar yaptıklarını söyleyen Takımın kaptanlarından Muhammet Emir Turgut, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e de katıldıklarını belirterek, “TEKNOFEST roket yarışmalarında elde ettiğimiz tecrübelerle yurt dışındaki yarışmalara katılıyoruz. Amerika’da düzenlenen IREC Roket Yarışması’na başvurduk. Finalist durumdayız. Yaklaşık 2 hafta önce test atışımızı gerçekleştirdik. Test atışımızla roketimiz yüzde 100 başarılı şekilde görevini tamamladı” şeklinde konuştu.
Haziran ayında roketlerini, Amerika’nın New Mexico eyaletinde fırlatacaklarını da ifade eden Turgut, “Bayrağımızı Amerika’da dalgalandırmayı planlıyoruz. Orada güzel bir derece elde edip ülkemize geri dönmek istiyoruz” dedi.

Takım kaptanlardan Ahmet Erbil Yılmaz ise, yarışmaya katılacakları roketin kendine özgü sistemlerinin olduğunu vurgulayarak, “Ürettiğimiz roketin üzerinde bulunan kapak sistemi tamamen mekanik. Genelde basınçlı gazlı sistemler kullanılır. Biz bunların yanında mekanik sistemler de kullanıyoruz. Roketin bu sistemi patent aşamasında. Roketin 3 bin metreye çıkması da önemli özellik. Roketimiz üzerindeki 4 kilogramlık faydalı yükü en yüksek noktada bırakıp kendi otonom sistemleriyle yere inebiliyor. Devletimizin başlattığı uzay hareketleri çerçevesinde nitelikli bireyler olmaya çalışıyoruz. Ülkemizde gerçekten katma değerler yaratmak istiyoruz. Hem biz hem de bizden sonraki nesillere ışık tutabilmek, güzel bir zemin hazırlayabilme gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE